Žene su diskriminirane kod zapošljavanja, 35 posto trudnica ne dobije produžetak ugovora o radu, 16 posto ih se degradira, žene moraju birati između karijere i majčinstva, odnosno manjeg broja djece, upozorili su studenti.
U Saboru, primijetili su, žene čine tek petinu, u izvršnoj vlasti samo su tri ministrice, u Hrvatskoj ne postoji "ženski klub", žene se bore jedna protiv druge.
Studenti prava, sociologije i politologije suglasni su da uspjeh demografske, odnosno populacijske politike ovisi o širem gospodarskom i socijalnom kontekstu. Demografsku politiku treba voditi kroz sva ministarstva, mladim obiteljima treba pomoći da riješe stambeno pitanje, ženama da fleksibilno rade, vrtiće koji će ih pratiti, predlažu studenti.
Majkama s troje i više djece radno vrijeme treba skratiti s osam na šest sati, tamo gdje se može dati im da dan ili dva u tjednu rade od kuće, dodaju mladi iz stranaka.
Najavu o tisuću eura za svako novorođeno djete, studenti gledaju sa zadrškom i kažu da se radi o kratkoročnoj i populističkoj mjeri, a Hrvatskoj trebaju dugoročne mjere.
Predlažu da se smanje porezi na dječju hranu i potrepštine, smatraju da se zabranom pobačaja ne bi poboljšala demografska slika, traže da se uredi priziv savjesti...
Cijena abortusa iznosi od 900 do 3.000 kuna, navode studentice sociologije i tumače kako je cijena bitna za siromašne žene, jer može dovesti do crnog tržišta abortusa.
Studenti kao primjere dobre demografske prakse navode Francusku i skandinavske zemlje, koje su uspjele podići natalitet, ali i pomiriti majčinstvo i zaposlenost.
Mišljenja iz rasprave objedinit će se i poslati političkim stranka, najavila je Sanja Sarnavka (B.a.b.e), ističući kako se mlade u Hrvatskoj sustavno diskriminira i nedovoljno pita o važnim pitanjima, pa i demografskoj obnovi, čiji su nositelj. (Hina)