Ekipa magazina Provjereno razgovarala je s tri djevojke koje su se suočile upravo s problemom pretilosti - to su Martina i sestre blizanke Ema i Mia. Njih su slatkiši, sokovi i nekretanje doveli do abnormalnog viška kilograma. Zbog izrugivanja vršnjaka sve tri su postale povučene, a roditelji su im pokušavali reducirati hranu.
'Ali ništa, one su jednostavno stalno jele', kaže Mijina i Emina majka Tamara.
Do takve kilaže smo se dovele zbog puno slatkiša i sokova, to je najveće zlo koje može postojati', kaže danas Mia.
Ema i Mia borbu s kilogramima započele su i zbog roditeljskog straha o njihovom zdravlju. A iako su u početku htjele izbjeći odlazak u bolnicu na kraju su ipak pristale.
'Važno je da djetetu pomogne cijela obitelj, da i oni promijene svoje prehrambene navike, i način života te da oni svi skupa potaknu dijete na fizičku aktivnost i onda to sve zajedno daje dobre rezultate. Svi se moraju potrudit, ne može se dijete u tome ostavit samo', rekla je iz KBC-a Zagreb Jasenka Ille.
Sličnu priču dijeli i Martina.
'Kad sam bila teža mogla sam dnevno pojesti i dvije kokice', rekla je Martina Babić.
Zdenko je mogao samo gledati kako mu kći iz dana u dan skuplja nove kilograme. Martina je bila ljuta na sebe što stalno i puno jede. U školi su je izbjegavali, pa se umjesto s prijateljima družila s knjigom i naravno, hranom.
'Stalno sam nešto jela i grickala slatkiše, a osjećala sam se tužno i usamljeno', dodaje Martina Babić.
Jedini izlaz bila je dijeta. U srednju školu Martina je htjela zakoračiti bez viška kilograma, ali nakon 13 godina obilne prehrane tu opasnu naviku nije mogla lako promijeniti. Tek nakon intervencije obitelji stigao je dan čvrste odluke. A boravak u bolnici bio je njezina jedina šansa.
Primljena je u referentni centar za dječju endokrinologiju i dijabetes na zagrebačkom Rebru. Svake godine borbu protiv kilograma vodi 800 djece, a njih čak 150 bude hospitalizirano, jer je to jedini način na koji mogu pobijediti kilograme i hranu kao svoju ovisnost. Martina je uspjela svoju težinu s 156 kilograma spustiti na osamdesetak.
'Boravak u bolnici mi je koristio i zato sada manje jedem, ne jedem tolike količine hrane, više se krećem i bavim sportom. Sada ujutro pojedem malo kruha i jabuku i popijem šalicu mlijeka, za ručak pojedem kuhano meso, salatu, rižu i opet jabuku, a za večeru jogurt', rekla je Martina Babić.
'Možda 20-ak posto uspijeva održavati tjelesnu težinu koju su izgubili i padati dalje. Svi ostali se, nažalost, nakon nekog vremena vraćaju na onu početnu poziciju na kojoj su bili i nažalost neki od njih ponovno dobivaju na težini', rekao je iz KBC-a Zagreb Miroslav Dumić.