"U tijeku su neformalni, ali i formalni razgovori s hrvatskom stranom na razini predstavnika vlada. Istodobno, obavljamo konzultacije s najvišim dužnosnicima Europske unije. O graničnim pitanjima, o pitanjima deviznih štediša itd. morat će se na kraju krajeva postići sporazum dviju vlada, kako predviđamo prije uključenja Hrvatske u Europsku uniju", izjavio je Rupel u razgovoru za "Demokraciju", tjednik blizak Slovenskoj demokratskoj stranci (SDS), premijera Janeza Janše.
Rupel je dodao da Slovenija u rješavanju otvorenih pitanja nije pasivna nego da predlaže "realistična rješenja" s kojima su upoznati i u Zagrebu i u Bruxellesu, te da bi odgovor na te prijedloge sada trebala dati hrvatska strana.
"Hrvatska je strana s tim prijedlozima upoznata, a isto tako i najviši predstavnici Europske unije. Lopta je sada na hrvatskom igralištu", rekao je Rupel.
Na pitanje je li hrvatskoj strani predložen sporazum o granici s kojim slovenska javnost nije upoznata, Rupel nije želio biti konkretan.
"U zadnje vrijeme bilo je više razgovora na različitim razinama. Slovenska strana je aktivna, ima jasna stajališta i konkretne
prijedloge. Sada čekamo na odgovore", rekao je Rupel.
Na pitanje o "novom zemljovidu" koji je početkom prošlog tjedna slovenskoj javnosti predložio Marjan Podobnik, Rupel je ustvrdio da se radi o civilnoj inicijativi koja je došla "u osjetljivom trenutku" razgovora s Hrvatskom, te da to "možda nije bilo slučajno".
"Podobnikov zemljovid, makar je u nekim aspektima na tragu naše Bijele knjige o slovensko-hrvatskoj granici, ima nekoliko grešaka i slabosti", rekao je Rupel.
"To je inicijativa ljudi za koje vjerujem da nemaju loše namjere, a Marjan Podobnik ne predstavlja nijednu državnu instituciju", rekao je Rupel koji je objavljivanje zemljovida i prijedlog da se u Sloveniji organizira referendum o ulasku Hrvatske u EU povezao s "političkim ambicijama" kruga oko Podobnika.
"Vjerojatno imaju političke ambicije, no to je u demokraciji nešto sasvim normalno", rekao je Rupel.