Nova metoda bi mogla unaprijediti razumijevanje kemijskih procesa ključnih za farmaceutsku, kemijsku i metaluršku industriju te otvoriti nove mogućnosti u području 'zelene kemije' i ekološki prihvatljivog stvaranja novih kemijskih proizvoda.
Naime, u tim se industrijama u mehanokemiji često koristi metoda visokofrekventnog 'mljevenja' koja se odvija u zatvorenim i neprozirnim posudicama, uglavnom od čelika, pa se tijek reakcije ne može pratiti bez zaustavljanja i otvaranja posudica čime se ne dobiva realna slika reakcije.
Nova metoda za istraživanje kemijskih reakcija u realnom vremenu uz pomoć metode difrakcije rendgenskog zračenja trebala bi omogućiti učinkovitije korištenje energije, smanjenje potrošnje otapala i optimizirati korištenje često skupih katalizatora.
>> Rad znanstvenika s Instituta Ruđera Boškovića objavljen u Chemical Reviewsu
Na svjetskoj razini 2011. godine potrošeno je oko 6,4 milijuna tona otapala na bazi alkohola, kao najčešće korištenog otapala u industriji. Svjetski marketinški stručnjaci predviđaju da će 2019. godine kompanije zaraditi oko 33 milijarde dolara od prodaje otapala, navodi se među ostalim u priopćenju.
Rezultate istraživanja objavio je prestižni svjetski kemijski časopis Nature Chemistry, sestrinski časopis Naturea. Osim dr. Ivana Halasza u otkriću je sudjelovao još jedan hrvatski znanstvenik dr. Tomislav Friščić sa Sveučilišta McGill iz Kanade, kaže se među ostalim u priopćenju .(Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook