Pregovori nastavljeni

Studenti došli podržati seljake: 'Rješenje ili blokiramo zemlju'

Slika nije dostupna
Predstavnici poljoprivrednika prosvjednika oko 9 sati ušli su u Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva na pregovore se predstavnicima Vlade, potpredsjednicima Jadrankom Kosor i Damirom Polančecom.

'Teško je da će se riješiti svi naši problemi, ali tražimo da se riješi bar 90 posto, ili ostajemo na cesti, raširit ćemo se gradom i po čitavoj zemlji', izjavio je neposredno pred ulazak u Ministarstvo gospodarstva predsjednik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje Antun Laslo. Napominje, naime, da će im se u tom slučaju pridružiti i seljaci koji nisu došli u Zagreb i prosvjedovati na svojim područjima. Predsjednik Udruge proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije Ivica Miketek, na upit što očekuje od sastanka, tek je kratko odgovorio: 'Vidjet ćemo'.

'Studenti su uz seljake'

Poljoprivrednici prosvjednici noć su proveli u Ulici grada Vukovara u kojoj se nalazi Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, a u toj se zgradi nalazi i Ministarstvo gospodarstva. U Ulici grada Vukovara, u po jednom prometnom traku s obje strane ulice, je velik broj traktora, a prosvjednicima su potporu dali i studenti, više desetaka njih koji su noćas prolazili Ulicom grada Vukovara, uz ostalo i s transparentom 'Studenti su uz seljake'.

>> Seljaci ostali preko noći na ulici u Zagrebu, stiže 'pojačanje'

Predstavnici prosvjednika i jutros ponavljaju kako neće stati, kako se neće maknuti iz Zagreba dok se ne rješe njihovi problemi i ne ispune njihovi zahtjevi. Nezadovoljni stanjem u poljoprivredi poljoprivrednici su jučer počeli prosvjed, a među više od deset njihovih zahtjeva upućenih Vladi su hitna isplata svih potpora, viša otkupna cijenu mlijeka, odnosno cijena mlijeka sukladna troškovima proizvodnje, subvencioniranje kamata na kredite po europskim uvjetima kreditiranja u poljoprivredi (s kamatnom stopom od 2 posto), uvođenje moratorija na anuitete i kamatu na sve kredite u poljoprivredi u razdoblju od jedne godine. Također traže i otkup i isplatu svih količina pšenice po cijeni od 1,25 kuna po kilogramu, kontrolu uvoza svih poljoprivrednih proizvoda, itd. (Hina)