Prvi testovi trajnosti uređaja na razini Unije pokazali su kako se prvo kvarenje događa odmah nakon isteka jamstva, odnosno u drugoj ili trećoj godini korištenja. Jamstva Europske unije većinom su dvije godine.
Hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan to želi promijeniti te produljiti rok trajanja uređajima. Traži da se zabrani programirano kvarenje uređaja.
"Na tržištu imate jako malo rezervnih dijelova. Često ih nema već nakon godinu-dvije od kupnje, a kad ih i ima, jako su skupi i ne isplati ih se ugrađivati.
U francuskom Le Mondeu prije nekoliko godina objavljenja je studija koja je pokazala da su perilice rublja programirane da se pokvare nakon 2000 pranja, televizori nakon 20.000 sati i slično", kaže Biljana Borzan, potpredsjednica Socijalista i demokrata u EP-u.
Već 15 godina Vedran popravlja kućanske aparate, a dnevno ima i do osam intervencija. Kaže da ljudi uvijek žele pokušati s popravkom.
"Neke stvari kad odu, tipa elektronike, onda je upitno koliko se isplati popravak jer je i aparat mnogo jeftiniji nego nekad. Aparati nisu više kvalitetni kao prije, štedi se na materijalima i ostalom", kaže Vedran
Francuska je, primjerice, zakonom zabranila programirano kvarenje. Uvela oznake popravljivosti i mjerač korištenja. Ako bi cijela Unija slijedila njezin primjer, poručuje Borzan, imali bismo i nova radna mjesta i uštedu za potrošače i zaštitu okoliša.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr