RH se odvojila od Turske u pregovorima s EU

Slika nije dostupna
Hrvatska je u ponedjeljak navečer u Bruxellesu otvorila i na istom sastanku privremeno zatvorila pristupne pregovore s Europskom unijom o poglavlju obrazovanje i kultura, čime je razdvojen njezin proces pristupanja EU-u od turskog.

Riječ je o drugom poglavlju koje je Hrvatska privremeno zatvorila nakon otvaranja pregovora 3. listopada prošle godine, dok je Ankara, koja je počela pregovore istog dana kao i Zagreb, privremeno zatvorila samo jedno poglavlje.
Nakon završetka Međuvladine konferencije EU-Hrvatska na kojoj su otvoreni i zatvoreni pregovori o tom poglavlju, finski ministar vanjskih poslova Erkki Tuomioja je najavio mogućnost još jedne Međuvladine ili Pristupne konferencije, na kojoj bi se mogli otvoriti pregovori o još tri poglavlja europske pravne stečevine i to do kraja ove godine.

- Predsjedništvo EU-a se nada da je moguća još jedna pristupna konferencija do kraja ove godine, rekao je Tuomioja, kazavši da se trenutačno u Vijeću EU-a usuglašavaju zajedničke pregovaračke pozicije za tri poglavlja - ekonomska i monetarna politika, poduzetništvo i industrijska politika te carinska unija.

Hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović, koja je vodila hrvatsko izaslanstvo, izrazila je zadovoljstvo privremenim zatvaranjem pregovora o ovom poglavlju te najavom mogućnosti otvaranja pregovora o još tri poglavlja.

Povjerenik za proširenje Olli Rehn je na zajedničkoj konferenciji za novinare istaknuo da se "pregovori ne vode samo u Bruxellesu, nego da je to više stvar reformi na terenu u Hrvatskoj".

- Hrvatska je u proteklih godinu dana poduzela značajne korake u usvajanju europskog zakonodavstva. Potrebne su daljnje reforme kako bi se stvorilo otvorenije društvo i konkurentnije gospodarstvo, a u korist hrvatskih građana, rekao je Rehn.

Hrvatska je prvo poglavlje - znanost i istraživanje - otvorila i
privremeno zatvorila 12. lipnja ove godine. I jedno i drugo poglavlje spadaju među najlakša jer u njima nema puno europske pravne stečevine koju treba preuzeti u nacionalno zakonodavstvo i stoga su se pregovori o njima i tijekom prethodnih proširenja obično zatvarali na istom sastanku na kojem su i otvoreni.

Za Hrvatsku je još važnije što se s poglavljem obrazovanje i kultura, konačno razdvaja njezin pristupni proces od turskoga, koji je do sada tekao paralelno.