Do kraja kolovoza u Hrvatskoj je zabilježeno 14.160 prekršaja protiv javnog reda i mira. Da su Hrvati svadljivi svjedoči podatak kako se gotovo polovica od tog broja odnosi na svađanje, tuču i viku na javnom mjestu.
Gledano pojedinačno, javni red i mir najčešće remetimo alkoholiziranjem i drogiranjem na javnim mjestima. U prvih osam mjeseci ove godine zabilježeno je 2.037 takvih prekršaja čime smo već premašili cjelokupnu lanjsku bilancu kad su zabilježena 1.793 prekršaja.
Nakon alkoliziranja, svađanja i tučnjave slijede „drsko ponašanje“ i „vrijeđanja policajaca“
Prošle su godine zabilježena ukupno 22.444 prekršaja protiv javnog reda i mira u koje između ostalog spadaju i „bludničenje“, „prosjačenje“, „omalovažavanje moralnih osjećaja građana“, „širenje lažnih vijesti kojima se remeti mir građana“, „pijančevanje“....
Kazne izražene u DEM-ima
Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira zadnje je izmjene doživio 1994. godine, a kazne u njemu još su uvijek izražene u njemačkim markama.
Tako će se onaj koji se „na javnom mjestu tuče, svađa, viče ili na drugi način remeti javni red i mir, kazniti novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.“
Iako su njemačke marke iz opticaja izašle još 2002. godine, promjene zakona još nisu došle na dnevni red.
Naravno, prekršitelji će novčane kazne platiti u protuvrijednosti domaće valute, no ostaje nejasno zašto su kazne izražene u nekad omiljenoj valuti svih Hrvata.
Kako do kuna
Iz MUP-a su za Dnevnik.hr objasnili kako se nekadašnje njemačke marke pretvaraju u kune.
„Za prekršaje kod kojih su kazne zapriječene u njemačkim markama, potrebno primjenom konverzacijskog tečaja od 1.955830 fiksiranog 1. siječnja 1999. godine od strane Europske monetarne unije, valutu DEM pretvoriti u valutu EUR (1 EUR=1.95583 DEM). Dakle, iznos njemačkih maraka potrebno je podijeliti s konverzacijskim tečajem da bi se dobio iznos u eurima, a potom dobiveni iznos eura pomnožiti sa srednjim tečajem EUR-a Hrvatske narodne banke na dan izdavanja Potvrde o naplaćenoj novčanoj kazni, odnosno na dan donošenja Obaveznog ili „općeg“ prekršajnog naloga kako bi se dobio iznos u kunama“, poručuju iz Ministarstva unutarnjih poslova.
U nastavku pogledajte koliko bi vas mogli koštati sljedeći prekršaji:
- Namjerno uništavanje domaćeg novca u javnosti: 50 do 250 DEM ili kazna zatvora do 30 dana
- Remećenje javnog reda i mira izvođenjem i reproduciranjem pjesama ili isticanje simbola: 50 do 300 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana
- Raspačavanje tiskanih ili snimljenih stvari na neuobičajen nametljiv ili drzak način: od 50 do 300 DEM
- Dopuštanje bludničenja ili pomaganje vršenju prostitucije: od 50 do 350 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana
- Skitnja ili prosjačenje: od 50 do 200 DEM ili kazna zatvora do 30 dana
- Odavanje prostituciji: od 50 do 200 DEM ili kazna zatvora do 30 dana
- Tuđa, svađa i vika na javnom mjestu: od 50 do 200 DEM ili kazna zatvora do 30 dana
Izmišljanje i širenje lažnih vijesti kojima se remeti mir i spokojstvo građana: od 50 do 200 DEM ili kazna zatvora do 30 dana
- Pijančevanje i drogiranje na javnom mjestu: Od 50 do 200 DEM
Neovlašteno pucanje iz vatrenog oružja: Od 50 do 200 DEM ili kazna zatvora do 30 dana
Isticanje zastave strane države bez općeg poziva društveno-političke organizacije ili bez odobrenja organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove: od 50 do 200 DEM
Vrijeđanje državnih organa i službenih osoba: Od 50 do 200 DEM ili kazna zatvora do 30 dan