Janšina stranka

'Referendum potvrđuje Pahorove sumnje u arbitražu'

Slika nije dostupna
Odluka slovenske vlade da ratifikaciju arbitražnog sporazuma u parlament pošalje tek nakon pravorijeka ustavnog suda i savjetodavnog referenduma na kojemu bi se o njemu opredijelili građani znači naknadno priznanje da je sporazum za Sloveniju loš, ocijenila je u nedjelju oporbena Slovenska demokratska stranka (SDS) koju vodi bivši premijer Janez Janša.

‘Nakon što je premijer Pahor podržao održavanje savjetodavnog referenduma, očitim je postalo da je i vlada skeptična prema sporazumu, a vlada gotovo svaki dan izmisli neki potez kojim pokušava relativizirati svoju lošu odluku’, naveo je u izjavi za javnost SDS, podsjećajući da su vlada i predsjednik države Danilo Tuerk iako su prije govorili da su formulacije iz arbitražnog sporazuma dobre, naknadno odlučili da će se o sporazumu morati izjasniti ustavni suci i građani. ‘Uz sve očite sumnje vlade o tome je li sporazum dobar, postavlja se pitanje zašto ga je potpisala. Očito je da su vlada i predsjednik države zaboravili na ustavnu prisegu da će svim svojim moćima raditi za dobrobit države, te da su stranačke i osobne interese postavili iznad državnih’, navodi u priopćenju najača slovenska oporbena stranka.

>> Janšini eurozastupnici traže razgovor s vodstvom europskih pučana

‘Sloveia's junction to high seas’ ne znači ‘kontakt s otvorenim morem’

Stranka uz to navodi svoje već poznate stavove kako je Pahorova vlada napravila niz taktičkih grešaka tijekom blokade hrvatskih pristupnih pregovora te u pregovorima o arbitraži s Hrvatskom koji po njenoj ocjeni Sloveniji ne osiguravaju direktan dodir s otvorenim morem, što se može zaključiti po formulaciji iz točke 3 sporazuma. Izraz ‘Sloveia's junction to high seas’ ne znači ‘kontakt s otvorenim morem’ nego ‘prolaz prema otvorenom moru’, što znači da će u arbitraži Slovenija ostati bez teritorijalnog kontakta koji je imala u vrijeme bivše Jugoslavije, smatra Slovenska demokratska stranka. Uz to, u priopćenju navodi da navode stručnjaka za pomorsko pravo koje promoviraju vladina stajališta o uspjehu Slovenije u arbitraži relativiziraju mišljenja nezavisnih stručnjaka i da se Sloveniji s arbitražom nije trebalo žuriti jer je članica Europske unije. Stranka izražava uvjerenje da arbitražni sporazum neće dobiti potporu birača iako ga kao ‘državnu propagandu’ promoviraju vodeći mediji. (Hina)

Povezane teme