'Krizni harač samo je produbio recesiju, a on sam po sebi nije dostatna mjera da bi državu izbavio iz krize', za Dnevnik.hr je rekao Luka Brkić, ekonomski analitičar i profesor na Fakultetu političkih znanosti. Pojašnjava kako prvo treba povećati domaću potražnju, a krizni porez je s tim korakom u kontradiktornosti i zbog toga ga treba ukinuti. Ni ekonomski analitičar Damir Novotny nema 'lijepe riječi' za krizni harač. 'On je samo produbio krizu i smanjio kupovnu moć kućanstava', kratko je rekao Novotny.
Novi rebalans proračuna nužan!
Brkić kaže kako je rebalans proračuna nužan jer je sadašnji nerealan i neodrživ. 'Novi rebalans proračuna nije potreban jedino ako se Vlada misli i dalje zaduživati', pojašnjava Brkić i na upit hoćemo li tako krenuti stopama Grčke koja je pred financijskim kolapsom, kaže kako smo već sada vrlo blizu takvom scenariju. 'Istina da mi nemamo toliki vanjski dug, ali ako uzmemo u obzir naše parametre, vidjet ćemo da se opasno približavamo grčkom scenariju', upozorava Brkić. Damir Novotny slaže se s tvrdnjom da je rebalans proračuna neophodan. 'Stanovništvo pod hitno treba rasteretiti i smanjiti porezna opterećenja i na taj način povećati kupovnu moć', kaže Novotny. Upozorava da bi Hrvatska mogla doći u nezavidnu situaciju u kojoj se sada nalazi Grčka, ali i Portugal, Španjolska i Irska. 'To su države koje su se koncentrirale na javni rad, turizam, općenito na sektor usluge i pritom zanemarile proizvodnju. Tu pogrešku učinila je i naša država', pojasnio je Novotny.
>> Premijerka: Država više nije glavni krivac za nelikvidnost
Po njemu državi treba cijeli paket mjera, a ne samo pojedinačne. 'Potrebni su nam porezni rabati i smanjenje poreznog dohotka. Državu je u ovakvom stanju potreban paket mjera, a ne pojedinačne koje imaju veći politički od ekonomskog karaktera, Brkić kaže da bi nove reforme prvenstveno trebale zahvatiti zdravstveno i mirovinsko osiguranje te sektor branitelja, odnosno privilegije koje se uz njega vežu. 'Drugi dio strukturalnih reformskih promjena treba zahvatiti gospodarstvo gdje ima samo jedno rješenje, a koje se sastoji u poticanju proizvodnje i izvoza', tvrdi Brkić i dodaje da se pravo lice stanja vidi tek na vanjsko trgovinskom računu. 'Sve dok on nije u redu odnosno sve dok izvoz ne nadmaši uvoz nema rješenja tekućeg računa platne bilance', upozorava Brkić.