'Mudraci' o kovanju rata

Ratovi na području bivše Jugoslavije iz perspektive znanstvenika

Slika nije dostupna
Na pomolu je znanstveni pokušaj razotkrivanja uzroka i načina ratovanje u bivšoj Jugoslaviji. Uskoro će rezultate svog desetljeće dugog istraživanja objaviti 300 znanstvenika, uglavnom povjesničara. Među njima su i znanstvenici iz Hrvatske, Srbije i drugih zemalja regije. Voditelj ovog projekta je tamošnji, po mnogočemu kontroverzni, sveučilišni profesor Charles Ingrao.

Karadžić i Holbrook sklopili su džentlmenski ugovor, kad to kaže bosanski krvnik, sud se ograđuje. Kad to kažu analitičari i novinari, Holbrook demantira, ali kad to kaže znanstvenik, onda je to nešto drugo. 

'Da, to je točno. Saznanja o tome ima jedan dugogodišnji dužnosnik State Departmenta i on nam je osigurao dokaze koji to potkrepljuju', rekao je Charles Ingrao.

Ovaj je znanstvenik vrlo utjecajan u američkoj politici. Holbrookeov motiv, kaže, bio je Karadžića kompromisno maknuti s postdejtonske političke scene. Utjecaj SAD-a na zbivanja u bivšoj Jugoslaviji jedan je od ciljeva istraživanja, a što se Hrvatske tiče, zasad nemaju ništa konkretnije od činjenice da su Sjedinjene Države Tuđmanu dale zeleno svjetlo za Oluju.

'Činjenice govore da je srpsko stanovništvo počelo iz Beograda s planiranom evakuacijom i prije nego je Oluja počela. Pa stoga Oluju ne možemo smatrati etničkim čišćenjem', rekao je Charles Ingrao. Uz povjesničara Dragu Roksandića u hrvatskom je dijelu tima još i sociolog Žunec. Ovo je pak vrijedan pokušaj istraživanja međunarodne uloge u stvaranju rata, koji će zacijelo biti zanimljiv, ali ne i senzacionalan. Zanimljivo je kako sam profesor Ingrao ne podržava Hrvatsku tužbu protiv Srbije za genocid.

Povezane teme