Za kućni budžet

Iako raste - premalo je: "U Njemačkoj biste za to dobili četiri puta više"

Od iduće godine povećava se povratna naknada za boce. Umjesto dosadašnjih sedam trebala bi iznositi deset centi. Zelene udruge upozoravaju da je to i dalje premalo u usporedbi s našom kupovnom moći. Iz resornog ministarstva odgovaraju da građani svoje komentare mogu dati u javnom savjetovanju.

Za pedesetak boca dobije se oko 3,5 eura. "Skupi se za jedan ručak više puta, ovisi", kaže Milica iz Ivanić-Grada. Za isto toliko boca u Njemačkoj bismo dobili gotovo četiri puta više - 12,5 eura.

"Ja dolazim iz Njemačke, pa smo jedno vrijeme tu pa tamo. Tamo dobijete 25 centi za jednu flašu, a tu sedam", kaže Mara Rastović iz Donje Lomnice.

Otkad je uvedena 2006. godine, u Hrvatskoj se iznos povratne naknade nije mijenjao - nekad 50 lipa, danas sedam centi po boci, i najniži je u Europi.

"Povratna naknada je nešto što treba stimulirati kupca da kad je nešto kupio od toga ne nastane otpad, ovdje konkretno se radi o ambalaži, nego da to vrati u trgovinu. S godinama smo zaključili da bi povratnu naknadu ipak trebalo promijeniti", objasnila je Sanja Radović, načelnica Sektora za održivo gospodarenje otpadom Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Zamišljeno je povećati naknadu sa sedam na deset centi. Zelene udruge kažu da je to premalo.

"Smatramo da je deset centi premala naknada s obzirom na druge cijene koje možemo vidjeti u supermarketima i smatramo da bi trebala sada iznositi minimalno 15 centi i kretati se sve do 50 centi, ovisno o materijalu i volumenu ambalaže", kaže Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije.

"Slovačka je, recimo, dobar primjer, socioekonomski je slična Hrvatskoj, kod njih je 15 centi", dodala je Mileusnić.

A osim što bi nas veći iznos trebao potaknuti na recikliranje umjesto bacanja, dobro će doći onima koji skupljanjem boca, nažalost, moraju upotpunjavati svoj budžet.

"Dobro za umirovljenike da im se ipak malo povisi jer imaju male mirovine i jadni su svi, barem koliko-toliko da im se budžet malo povisi", kaže Štefa Kolarić iz Donje Lomnice.

"Radim kao vozač tramvaja i vidim ih stalno da skupljaju. Očito im je potrebno", priča Ivan iz Zagreba.

2022. sakupljeno je gotovo 80 posto ambalaže stavljene na tržište. Za povratnu naknadu građanima je isplaćeno oko 57 milijuna eura. Svi koji na novu naknadu imaju primjedbe svoje mišljenje mogu javno iskazati. Prijedlog uredbe o povratnoj naknadi još je tri dana u javnom savjetovanju.

Pročitajte i ovo Sve je krenulo pozivom S bankovne aplikacije koju Hrvati obožavaju skinuli gotovo 200 tisuća eura: "Trebalo im je 23 minute..."

Pročitajte i ovo POBJEŠNJELI KIM CESTOVNI RATNIK Sjeverna Koreja postavlja eksploziv na ceste: Oni su im sada neprijatelj broj jedan