U većini slučajeva trgovina ljudima povezana je s organiziranim kriminalom, a najlakše su mete osobe koje su socijalno ranjive i nedovoljno uklopljene u društvo. 'Najčešće se radi o seksualnom iskorištavanju, prodaji maloljetnica u brak ili prosjačenju', rekao je Luka Mađerić, predstojnik Ureda za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske.
Prodaja maloljetnica za miraz, koji može biti samo jedan konj, čest je slučaj u romskoj populaciji, a zbog rane udaje, javlja se i veliki broj maloljetničkih trudnoća. 'Trgovanje ljudima obuhvaća prisilu i iskorištavanje. Tako da se svaki maloljetnički brak ne može svrstati u tu kategoriju. I nije to samo problem romske manjine. U Zagrebu je zabilježen najveći broj primjera trgovine ljudima, ali tamo ima i najviše stanovnika', pojasnio je Mađarić.
Stara tradicija
'Nas se optužuje da smo preprodavači djece, pa mi ne bi naše pse prodali, a imamo ih po dvadesetak na dvorištu. Različite Udruge rade projekte kojima pokušavaju izvući sredstva iz Europske unije na naš račun optužujući nas da preprodajemo djecu. Preprodavača ljudi ima u cijeloj Hrvatskoj. Kolika je cijena jedne Hrvatice? Kuća oko 125.000 eura plus luksuzni auto. A naša tradicija davanja miraza seže još u kameno doba', rekao je Željko Balog, predsjednik Krovne zajednice Bajaša Hrvatske.
>> Prodali kćer u ropstvo za konja i tri tisuće kuna
On se zapitao gdje završavaju djeca koju njima oduzimaju Centri za socijalnu skrb, te napomenuo da se možemo zapitati je li i to možda preprodaja djece, jer se pitaju gdje su danas njihova djeca, braća ili sestre, koje nisu vidjeli godinama.