Tržište nekretnina u Hrvatskoj i dalje raste, ali taj rast usporava pod pritiskom visokih cijena, rečeno je u četvrtak tijekom 38. Foruma poslovanja nekretninama koji tradicionalno organizira Hrvatska gospodarska komora.
Predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK-u Dubravko Ranilović kazao je da tržište i cijene nekretnina i dalje rastu, no da je sada malo usporilo nakon najvećeg rasta u proljeće ove godine.
"Vidimo usporavanje prometa. Prošle godine promet je pao 6,9 posto", rekao je Ranilović te dodao da su lani i stranci manje kupovali. Smatra da su rabljene nekretnine dostigle cijene po kojima se više ne mogu prodati jer su nerealne. Nada se da bi se sljedeće godine cijene nekih nekretnina, pogotovo rabljenih, mogle stabilizirati, čak i padati.
Vrijednost transakcija u prometu nekretninama u Hrvatskoj je prošle godine iznosila devet milijardi eura, a obavljeno je 190.000 takvih transakcija, rečeno je na skupu.
Glavni ekonomist HGK-a Goran Šaravanja tvrdi kako je domaća potražnja na tržištu nekretnina trenutačno vrlo izražena. "Svjedoci smo rasta zaposlenosti, izraženog rasta plaća i posljedično vidimo vrlo solidan rast potražnje i za stambenim kreditima", rekao je Šaravanja.
Makroekonomski gledano, u Hrvatskoj su prisutni svi uvjeti za daljnju izraženu aktivnost na tržištu nekretnina, smatra on.
Upitan za rast cijena nekretnina, rekao je da visoka potražnja uvjetuje taj rast. Nije želio prognozirati hoće li cijene rasti i iduće godine. Za razliku od dobrog dijela EU-a, u Hrvatskoj je domaća potražnja i dalje izrazito izražena, rekao je.
Kronični manjak ponude, cijene većini previsoke
Članica Predsjedništva Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK-u Lana Mihaljinac Knežević kaže da i ove godine prosječne realizirane cijene rastu, no stope rasta niže su nego prošlih godina.
Tvrdi da je pao broj transakcija, primarno stambenih nekretnina. Razlog za to vidi u kroničnom manjku ponude. Ocjenjuje da se i dalje nedovoljno gradi, ali i da je novogradnja koja se stavlja na tržište iznadprosječnih cijena koje su nedostupne većini građana.
"Najveći je izazov hrvatskog tržišta nekretnina manjak ponude, novogradnje je jednostavno premalo", rekla je.
Ne očekuje nikakve velike promjene u pogledu cijena nekretnina u 2025. godini te zaziva korekciju cijena rabljenih nekretnina, koje su sada prema njezinu mišljenju precijenjene.
Znatan udio stranaca i povratnika među kupcima
Istarska predstavnica Dogma nekretnina Lorena Kogej za ovu godinu predviđa 10 do 15 posto manje transakcija nego lani. Kaže da je potražnja za nekretninama u Istri i dalje velika, i za vilama i za stambenim nekretninama.
"Uvijek se nešto proda i tko želi, može raditi", rekla je i dodala da 70 do 80 posto kupaca čine povratnici iz iseljeništva. Cijene novogradnji u Istri kreću se od 3000 do 3500 eura po metru kvadratnom pa do 6000-7000 eura.
Predsjednica strukovne grupacije HGK-a Splitsko-dalmatinske županije Jasminka Biliškov tvrdi kako je tržište nekretnina u Dalmaciji veoma živo, aktivno i stabilno, čak i uz smanjen ovogodišnji broj transakcija. Svaki treći kupac je stranac, rekla je Biliškov. Dodala je kako se gradi dosta, ali i nedostaje novogradnji, a cijene u Splitu na boljim lokacijama kreću se oko 5000 eura.
Ni ona ne očekuje znatniji rast cijena nekretnina iduće godine.