'U tome dugom procesu razrađeno je nešto, što je u našoj političkoj kulturi ranije potpuno nedostajalo, a to je spremnost na kompromis’, izjavila je Pusić u razgovoru objavljenome u srijedu.
‘Politička je kultura u Hrvatskoj profitirala od pristupnog procesa barem onoliko koliko su profitirali pravni sustav i institucionalna infrastruktura’, dodala je Pusić.
>> Ovim spotovima vas žele nagovoriti da zaokružite 'ZA'
Na pitanje, je li vrijeme za raspravu o pristupu EU prekratko, budući da je ona na dužnosti istom tjedan dana, a referendum o pristupu je zakazan za 22. siječnja, Pusić je ustvrdila da rasprava ne počinje tek sada, nego da traje već deset godina.
Intenzivno se raspravljalo o pojedinim područjima poput brodogradnje, ribolova, poljoprivrede, zaštite potrošača, u prošlome sazivu Sabora donešeno je 300 zakona i saborske je rasprave prenosila televizija, pojasnila je.
Sada treba obraditi informacije i učiniti ih dostupnima javnosti, rekla je Pusić novinaru FAZ-a, te najavila emitiranje spotova na televiziji u kojima će nastupiti državni čelnici.
Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova zadovoljna je potporom pristupu Hrvatske EU u anketama, kao i očekivanim visokim brojem birača koji bi trebali izići na referendum.
Prema njezinim riječima, nakon izbora u prosincu u Hrvatskoj vlada pozitivno raspoloženje.
‘Svi očekuju da se napokon nešto dogodi. Tko se sad bude opirao promjenama, primjerice u javnim službama, taj će imati javno mnijenje protiv sebe’, rekla je Pusić.
Ona smatra da Hrvati ne očekuju čuda, ali da očekuju da će ‘u iduće dvije, tri godine biti nešto bolje’, naglašavajući kako Hrvatska mora jačati povjerenje međunarodnih financijskih institucija.
Prema njezinim riječima, na referendumu se pred Hrvate postavlja pitanje: ‘Vjerujete li da ova zemlja politički pripada Europi ili ne’, te dodaje kako dosad nije bilo problema s HDZ-om glede priprema zemlje za EU, podsjećajući kako je i HDZ podupro zakon o referendumu.
Upitana o arbitražnom procesu o granici sa Slovenijom, odnosno o tome zašto dosad nije imenovano arbitražno povjerenstvo, Pusić je izjavila kako je ‘malo uznemirena’ zbog toga što Europska komisija, koja je inzistirala da se granično pitanje sa Slovenijom riješi što je moguće prije, još nije predočila popis kandidata za članove povjerenstva. (Hina)