Intervju za Novu TV

'Budućnost NATO-a je obrana od novih prijetnji'

Slika nije dostupna
Najmoćnija osoba saveza, glavni tajnik Anders Rasmussen, oduševljen je Hrvatskom prvom godinom u NATO-u.

Prvu godinu hrvatskog članstva u intervjuu za Novu TV Rasmussen je ocijenio uspješnom. S vodstvom države razgovarao je i o angažmanu hrvatskih tvrtki u NATO-ovim ekonomskim aktivnostima. Hrvatski se kontingent u Afganistanu povećava s 300 na 320 vojnika. Novi hrvatski vojnici, njih 20 uvježbavat će pripadnike afganistanske vojske i policije. To je za glavnog tajnika NATO saveza ključni zadatak. Ne krije zadovoljstvo zbog povećanja hrvatskog kontingenta.

>> Rasmussen: Hrvatski vojnici rade sjajan posao

Hrvatski je sabor odlučio povećati broj vojnika u Afganistanu s 300 na 320. Što za NATO znači takvo povećanje?

Veliko mi je zadovoljstvo posjetiti Hrvatsku na dan kada je Sabor odlučio poslati dodatne vojnike u Afganistan. To je veoma važan dodatni doprinos. Posebno jer je to doprinos našoj misiji osposobljavanja u Afganistanu i dajem veliku važnost uvježbavanju i obrazovanju afganistanskih vojnika i policajca jer je to način predaje odgovornosti Afganistancima. To je naš cilj, predati odgovornost Afganistancima, ali prije nego što to učinimo, trebamo više afganistanskih vojnika i policajca i bolje obrazovanih vojnika i policajca. Stoga je vaš dodatni doprinos iznimno cijenjen.

Pod NATO-ovim je zapovjedništvom u Afganistanu više od 100 tisuća vojnika. Hrvatska ne može poslati tisuće vojnika, tu je samo nekoliko stotina. Što taj mali broj vojnika znači za NATO?

Ne biste trebali podcijeniti vrijednost doprinosa manjih zemalja jer imamo velik broj saveznika i partnera. Mnogo manjih kontingenata čine velik broj vojnika. Danas imamo 46 zemalja koje pridonose misiji u Afganistanu. S političkog je stajališta također važno da je ovo veoma široka međunarodna koalicija. To je i pitanje solidarnosti unutar saveza. Stoga je vaš doprinos veoma dragocjen.

Nedavno je Hrvatska obilježila godinu dana članstva. Što mislite o toj prvoj godini i kakvu je korist Hrvatska imala?

Hrvatska prva godina kao članice NATO-a je bila veoma uspješna. Hrvatska je pokazala jasnu posvećenost savezu. Posebno bih istaknuo važnost vašeg značajnog doprinosa našoj operaciji u Afganistanu, ali također bih spomenuo vaš doprinos našoj operaciji na Kosovu. Dakle, s vojnog je stajališta hrvatski je doprinos značajan i dragocjen.

Politički je to također značajan doprinos, ne samo kad se radi o budućnosti ove regije. Veoma bih volio vidjeti sve zemlje Balkana kao buduće članice NATO-a i u tom smislu mislim da Hrvatska može poslužiti kao dobar primjer i također nam dati vrijedne savjete.

Što se tiče koristi za Hrvatsku, ponajprije bih istaknuo sigurnost, stabilnost. Temeljni članak u NATO-ovom ugovoru je članak 5 koji kaže da napad na jednu saveznicu smatramao napadom na sve saveznice. To je kolektivna obrana, solidarnost i to daje Hrvatskoj više sigurnosti.

Gospodarski, također je korisno za Hrvatsku. Mislim da će hrvatsko članstvo u NATO-u privući strane investicije u Hrvatsku, jer strani ulagači Hrvatsku smatraju stabilnijom zemljom zbog članstva u NATO-u. Što se tiče hrvatskih tvrtki i mogućnosti da sudjeluju u NATO-ovim ekonomskim aktivnostima, razgovarao sam o toj temi s premijerkom, ministrima vanjskih poslova i obrane.

Bosna i Hercegovina je nedavno dobila Akcijski plan za članstvo. Mislite li da će BiH biti sposobna za takve reforme uzimajući u obzir njezine unutarnje nestabilnosti?

Mislim da je Akcijski plan za članstvo poslao veoma pozitivan signal političkom vodstvu i ljudima u BiH. Rekli smo im da je preduvjet za njegovo aktiviranje, pronalazak rješenja povezanih s obranom. Dakle, poslali smo pozitivan signal, 'Vi ste sada na putu za članstvo u NATO-u, ali također morate provesti nužne reforme', i mislim da će MAP poslužiti kao poticaj političkim čelnicima BiH.

Kakva je budućnost NATO-a? Kao savez uspostavljen je u bipolarnom svijetu. Svijet se mijenja i NATO se mora prilagoditi. Što će biti uloga NATO-a u budućnosti i kakva je uloga Hrvatske u tome?

NATO je najuspješniji obrambeni savez koji je svijet ikada vidio. Nakon završetka Hladnog rata vidjeli smo nastanak novih sigurnosnih izazova, nove prijetnje našoj sigurnosti. Vidjeli smo terorizam, cyber napade, opasnost širenja oružja za masovno uništavanje, posebno nuklearnog oružja i projektila. Dakle, budućnost NATO-a ostat će zaštita zemalja članica i njihovog stanovništva od ovih novih prijetnji. To je razlog zašto želim modernizirati NATO. Želim novi NATO koji se može baviti novim prijetnjama.

Dakle, da bismo se borili protiv terorizma moramo imati mogućnost boriti se s teroristima u Afganistanu. Za obranu našeg društva od cyber napada moramo razviti mogućnost suprotstavljanja. Također trebamo raketni obrambeni sustav za obranu našeg stanovništva od prijetnji raketnim i nuklearnim oružjem.

Dakle, budućnost NATO-a će biti obrana stanovništva od novih prijetnji i Hrvatska može igrati ključnu ulogu pridonoseći vojnim postrojbama i opremom našoj obrani, ali i politički dajući dragocjene savjete na temelju vašeg iskustva u ovoj regiji.

Kosor: Trebamo iskoristiti NATO za jačanje gospodarstva

Da prostora za hrvatske tvrtke u NATO-u ima uvjerena je i hrvatska premijerka. 'Hrvatska svoje članstvo u NATO-u treba iskoristiti i za dobivanje nekih poslova, dakle i u smislu jačanja hrvatskoga gospodarstva. Pogotovo to ističem u ovim teškim, kriznim vremenima', rekla je Kosor. Premijerka je obećala potporu svim hrvatskim tvrtkama koje su budu natjecale za poslove za NATO.

Povezane teme