Vrijedni 642 tisuće kuna

Ostojić uručio Hajdašu Dončiću 52 vanjska defibrilatora

Slika nije dostupna
Hrvatske autoceste dobit će četiri uređaja, zračne luke sedam, Hrvatske željeznice 12, Jadrolinija 27 uređaja...

Ministar zdravlja Rajko Ostojić uručio je danas ministru pomorstva, prometa i infrastrukture Siniši Hajdašu Dončiću 52 automatska vanjska defibrilatora (AVD-a), koje je u sklopu programa javno dostupne rane defibrilacije "Pokreni srce - spasi život" za trgovačka društva u resoru Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture nabavilo Ministarstvo zdravlja.

Hrvatske autoceste dobit će četiri uređaja, zračne luke sedam, Hrvatske željeznice 12, Jadrolinija 27 uređaja, jedan AVD dobit će Lučka uprava Zadar, a jedan će biti postavljen u zgradi Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture.

"Našim kolodvorima, zračnim lukama, morskim pristaništima i autocestama godišnje putuje više od 20 milijuna putnika, stoga nije teško zamisliti koliko je ovaj projekt vrijedan upravo za naš resor", rekao je Hajdaš Dončić tijekom preuzimanja uređaja ukupne vrijednosti 642.000 kuna.

"Ljudski život je nemjerljiv, ma koliko ova investicija iznosila kuna", istaknuo je Ostojić podsjetivši da svakoga sata jedan hrvatski građanin umire od srčano-žilnih bolesti.

U Hrvatskoj od iznenadnog zastoja srca godišnje umre 9000 ljudi

Primopredaji je bio nazočan i zaposlenik HAC-a, ophodar na autocesti A1 Davor Cindrić koji je pravilnom upotrebom AVD-a spasio život Marini Pavlinić, medicinskoj sestri koja je krajem lipnja na autocesti A1 na izlazu iz tunela Brinje doživjela iznenadni srčani zastoj.

Njih dvoje, prisjetivši se tog događaja, istaknuli su važnost provedbe nacionalnog programa "Pokreni srce - spasi život", čija je namjera povećati preživljavanje i omogućiti da iznenadni zastoj srca preživi 50 od 100 osoba.

Naime, od iznenadnog zastoja srca u Hrvatskoj godišnje umre 9000 ljudi, a iznenadni srčani zastoj može se dogoditi bilo kome, pa i sportašima i mladim i zdravim osobama.

Vanjski defibrilator omogućuje pomoć prije dolaska Hitne

Nacionalni program javno dostupne rane defibrilacije pokrenulo je Ministarstvo zdravlja u suradnji s Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. Provodi se u partnerstvu s Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstvom unutarnjih poslova, Ministarstvom obrane, Ministarstvom zaštite okoliša i prirode i Državnom upravom za zaštitu i spašavanje.

Ostojić pustio u rad novu salu u riječkom KBC-u

Automatski vanjski defibrilator omogućava da se u slučaju iznenadnog zastoja srca pomogne i prije dolaska hitne medicinske službe. Pomoć mogu pružiti i laici bez medicinskog znanja, nakon provedene edukacije, te tako spasiti život u sudbonosnim minutama do dolaska hitne službe.

AVD uređaj jednostavan je za rukovanje, sam prepoznaje srčani ritam koji zahtjeva defibrilaciju te daje na hrvatskom jeziku glasovne i tekstualne upute o postupcima koje treba provesti.

U Hrvatskoj zastoj srca godišnje preživi 900 osoba, a moglo bi, prema svjetskim iskustvima, preživjeti 4.500 osoba. Građane je stoga važno upoznati s postupcima pružanja prve pomoći, oživljavanja i upotrebe AVD-a kako bi bili u stanju prepoznati hitna stanja i pravodobno pružiti pomoć.

Do sada je sveukupno educirano 488 djelatnika ministarstava i DUZS-a, među kojima i 149 djelatnika Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, koji su svakodnevno u doticaju s velikim brojem ljudi. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook