Nakon sastanka u Vladi predstavnici Štrajkaškog odbora Uljanika i 3. maja izjavili su kako su dijelom zadovoljni jer bi do kraja tjedna mogle biti osigurane dvije plaće, a štrajk će prekinuti nakon što prime plaću za srpanj.
Jedna bi bila osigurana, a druga isplaćena, razgovara se s više banaka. Nakon isplate plaće za srpanj, štrajk prestaje, izjavio je nakon sastanka u Vladi sindikalac Đino Šverko.
Više od sat vremena trajao je sastanak predstavnika Štrajkaškog odbora s premijerom Andrejem Plenkovićem i resornim ministrima kako bi se našao model za opstanak brodogradilišta 3. maj i Uljanik.
Uljanik Grupa ranije je poručivala da im treba oko 100 milijuna eura za sljedeća četiri mjeseca za gradnju brodova, hladni pogon i isplatu plaća. Tada se ne bi aktivirala državna jamstva u iznosu od 250 milijuna eura.
Vlada je dosad bila kritična prema upravi koju smatra najodgovornijom za nastalu situaciju.
"Mi nemamo druge mogućnosti nego vjerovati da će radnici dobiti plaću"
"Dolazak radnika bio je s ciljem da čuju koliko Vlada može pomoći radnicima uvažavajući činjenicu da je za neisplatu odgovorna uprava. Znamo da postoje zakonski mehanizmi koje Vlada može pokrenuti. U petak se krenulo na način da se od komercijalnih banaka dobije kredit. Radnici su ušli u štrajk zbog neisplate plaća i osnovni razlog da se prekine štrajk je isplata plaće za 7. mjesec. Mi nemamo druge mogućnosti nego vjerovati da će radnici dobiti plaću. Nastavak procesa restrukturiranja ovisi o Europskoj komisiji. Radnici upravama više ne vjeruju, a stekli smo dojam da im ne vjeruje ni Vlada", rekao je nakon sastanka Mladen Novosel.
"Ne očekujemo da će ovaj tjedan biti riješeni svi problemi, ali prvi problem koji mora biti riješen je da dobiju plaću ovaj tjedan. Štrajk neće biti prekinut dok se ne isplati barem ova jedna plaća. Prosvjedi će biti svakodnevno dok se ne isplati plaća", dodao je.
Horvat: Intenzivno se radi na osiguranju dviju plaća za radnike Uljanik grupe
Ministar gospodarstva Darko Horvat izjavio je u ponedjeljak, nakon sastanka s predstavnicima Štrajkaškog odbora pulskog i riječkog brodogradilišta, da se intenzivno radi na osiguranju dviju plaća za radnike Uljanik grupe, te se nada da će do kraja tjedna imati rješenje barem za jednu plaću.
"Intenzivno se radi na osiguranju dviju plaća za radnike Uljanik grupe, nadam se da ćemo do kraja tjedna imati rješenje barem za jednu plaću", rekao je Horvat novinarima nakon sastanka s predstavnicima Štrajkaškog odbora brodogradilišta Uljanik i 3. maj.
Na sastanku je, kaže, postignut konsenzus da se želi brodogradnju u Puli i Rijeci, ali s drugačijim modalitetom, kako bi ta brodogradilišta postala profitabilna.
Nemojmo dozvoliti da nam se ova situacija ponovi, poručio je Horvat istaknuvši kako je to zadnja šansa da se privedu svrsi brodogradilišta da bi jednom postali profitabilnim trgovačkim društvima.
Nadzorni odbor i Skupština Uljanik grupe trebaju donijeti odluku o budućnosti uprava, rekao je Horvat.
Radnici doputovali u Zagreb
Radnici Uljanika i 3. maja pred zgradu Vlade stigli su oko 11:30 sati.
"Di su pare", skandirali su radnici kada su stigli na Markov trg. Radnici su pred Vladom ostavili pelenu s fekalijama uz natpis "Govno govnima", a kasnije su je prebacili i pred zgradu Sabora koju su gađali i jajima.
"Dobrodošli na mjesto gdje trebamo tražiti plaću", čulo se s pozornice.
"Nitko nije došao zato što mu se išlo u Zagreb, ali zato će sada vaši predstavnici otići kod premijera", rečeno je uoči sastanka.
Sastanak u Vladi
Predstavnici su radnike zamolili da budu dostojanstveni dok traje sastanak u Vladi, koji je počeo brzo nakon dolaska na Markov trg, na kojem se čulo i skandiranje "uprava odlazi" i "hoćemo ostavke". Za vrijeme sastanka na Markovu trgu zapaljene su dvije baklje.
Radnici su se prije dolaska na Markov trg okupili na zagrebačkom Trgu bana Jelačića gdje su dočekani pljeskom. Oni koji nisu doputovali u Zagreb prosvjeduju u Puli.
Policija je prosvjednike po dolasku na Trg bana Jelačića legitimirala.
Na putu prema zgradi Vlade skandirali su "Ne damo Uljanik" i "3. maj ne damo". "Naoružani" transparentima prema zgradi Vlade hodali su uz pratnju bubnjeva. Na glavnom zagrebačkom Trgu dočekani su pljeskom.
Prosvjednike podržava i Radnička fronta čiji su članovi došli s transparentom na kojem piše "Ujedinjeni, organizirani, solidarni". Na Markov trg došli su i neki saborski zastupnici, među kojima i Ivan Pernar.
Komadina optimist
U ponedjeljak ujutro primorsko-goranski župan Zlatko Komadina sastao se u Vladi s premijerom, te s ministrima Horvatom i Marićem.
"Radi se na održivom i zakonitom rješenju, dobio sam takve informacije. Ja sam optimist. Plaće za srpanj, prema utisku koji sam stekao, bit će skoro", rekao je nakon sastanka i dodao kako je odgovornost na Upravi, prenosi N1.
Autobusima u Zagreb
Osam autobusa s otprilike 400 radnika Uljanika krenulo je u ponedjeljak ujutro put Zagreba, kao i oko 500 radnika Brodogradilišta 3. maja u 10 autobusa kako bi u Zagrebu tražili ispratu plaća.
Zamjenik predsjednika Štrajkaškog odbora u 3. maju Boris Bučanac izavio je uoči puta da u Zagreb idu tražiti svoja prava. Štrajk traje do isplate plaća, rekao je, a navodne informacije o mogućoj isplati putem komercijalnog zajma nije želio komentirati.
Kako javlja Novi list, sa željom da se ukrca u ponedjeljak ujutro pojavio se i direktor Maksimilian Percan, međutim Trećemajci ga nisu pustili u autobus.
"Njemu se više ne može jamčiti ni sigurnost od samog sebe, a kamoli od radnika", prokomentirao je informaciju o njegovu dolasku glavni povjerenik sindikata metalaca u 3. maju Juraj Šoljić. Percan je, kako doznaje Novi list, na kraju prema Zagrebu samoinicijativno krenuo u službenom audiju.
Prosvjed pred Vladom
"Prioritet je isplata plaće, ali i snažna potpora i uključivanje države, koja u slučaju Uljanika mora prestati zazivati stečaj. Pozvat ćemo Vladu da se snažno koncentrira na program restrukturiranja kako bi se sačuvala radna mjesta", poručio je predsjednik Štrajkaškog odbora Đino Šverko novinarima u ponedjeljak ujutro prije odlaska u Zagreb, dodavši kako od premijera očekuje da se riješi, kako je rekao "ne samo srpanjska plaća već i program restrukturiranja koji je od iznimne važnosti za opstanak brodogradnje na obje lokacije, u Puli i Rijeci".
Komentirajući neslužbenu informaciju kako bi srpanjska plaća za radnike Uljanik grupe mogla biti isplaćena putem kredita komercijalne banke, Šverko je istaknuo kako vjeruje da će se naći neko rješenje te kako "čim legne plaća na račun radnika, štrajk će se prekinuti".
"Mi pušemo i na hladno, jer smo i dosad imali takvih neslužbenih, pa čak i službenih informacija, koje se u konačnici nisu obistinile. Kada legne plaća na račun naših radnika mi ćemo prekinuti štrajk", kazao je predsjednik Štrajkaškog odbora Đino Šverko.
Što se tiče nastavka štrajka u Puli, sindikati su najavili kako će se štrajk u ponedjeljak, zbog odlaska na prosvjed u Zagreb, vjerojatno odvijati unutar brodogradilišta te neće biti prosvjeda po ulicama.
Radnici riječkoga Brodogradiilišta 3. maja i pulskoga Uljanika, odnosno cijele Uljanik Grupe, počeli su prošle srijede opći štrajk jer im nisu isplaćene plaće za srpanj.
Javni prosvjed organiziraju Savez samostalnih sindikata Hrvatske, zajedno sa sindikatima koji djeluju u pulskoj Uljanik Grupi. (Hina/I.D.)