Poslodavac i vlasnik tvrtke Danilo Peričić za sve vrijeme štrajka odbija komunicirati s radnicima, te namjerava podijeliti i 42 izvanredna otkaza ugovora o radu, rekao je predsjednik Sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske Ivan Tomac. Peričić se, po tvrdnjama radnika i sindikalaca, želi riješiti radnika i domoći se vrijednog zemljišta oko pogona, koje se prostire na oko 10.000 kvadrata. Ministarstvo financija kojima duguju oko 2 milijuna kuna doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje te PDV, ne pokreće stečaj, već smo ga pokrenuli mi kako bi ostvarili pravo na Zavodu za zapošljavanje, rekao je Tomac.
Imate legalno pravo boriti se i vi ćete biti oni koji će odlučiti što će biti s vašom tvrtkom, poručio im je v.d. predsjednika Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel dodajući kako stečaj me mora biti nužno kraj već novi početak. Okupljenim radnicima koji su nosili transparente s natpisima 'Dok drugi blaguju mi gladujemo' i 'Dok drugi plove mi tonemo', od kojih mnogi nisu mogli suspregnuti suze, kolege iz granskih sindikata podijelile su solidarnu pomoć najnužnijih prehrambenih artikala. Krajem 2009. godine u TLOS-u su bila zaposlena 202 radnika, a danas ih ima oko 130.
I Kamensko pred stečajem, radnici traže svoje plaće
Isti problem muči i radnike zagrebačke tvornice Kamensko. Zbog neisplaćenih plaća od svibnja, traže pokretanje stečajnog postupka. Do toga je, kako ističu, dovelo loše poslovanje Uprave. U Sindikatu smatraju kako iza propasti Kamenskog stoji interes za atraktivnim zemljištem u Reljkovićevoj. Radnici se žale na mobbing i kažu, tjera ih se na potpisivanje štetnog ugovora s tvrtkom kćeri, Kamensko Trgovina, koja je osnovana u međuvremenu.
'U slučaju da radnici sporazumnim prestankom radnog odnosa pređu u firmu kćer, a dogodi se stečaj, radnici gube pravo na otpremninu', ističe Željko Šegina, koordinator Sindikata tekstila, obuće, kože i gume. (Hina/B.V./J.P.)