Putin optužio SAD da stoji iza rata u Gruziji, Washington odbacio optužbe

Slika nije dostupna
Ruski premijer Vladimir Putin optužio je u četvrtak Sjedinjene Države da su orkestrirale sukob u Gruziji, u korist jednog od kandidata na američkim predsjedničkim izborima, što je Bijela kuća energično odbacila.

U ekskluzivnom intervjuu koji je dao CNN-u u crnomorskom gradu Sočiju, Putin je rekao kako su Sjedinjene Države ohrabrivale Gruziju da napadne autonomnu regiju Južnu Osetiju.

Putin je ustvrdio za CNN da su mu njegovi vojni dužnosnici rekli kako je to učinjeno da se pomogne jednom predsjedničkom kandidatu, ne dajući dokaze koji bi potkrijepili takve tvrdnje, navodi CNN.

"Američki građani nalazili su se u području sukoba. Oni su djelovali prema zapovjedima koje su dobili a jedini koji im je mogao dati takve zapovjedi je njihov vođa", rekao je Putin.

"Američka strana je naoružala i obučila gruzijsku vojsku. Zašto...tražiti teško kompromisno rješenje u mirovnom procesu? Lakše je naoružati jednu stranu i isprovocirati da ubija drugu stranu. I posao je obavljen", rekao je Putin.

"Pojavila se sumnja da je netko u SAD-u posebno stvorio ovaj sukob s ciljem da stanje učini još napetijim i stvori komparativnu prednost za jednog od kandidata koji se bori za mjesto predsjednika SAD-a", dodao je Putin, kojega se i dalje smatra najmoćnijim čovjekom Rusije. Kandidati za predsjednika SAD-a koji će naslijediti republikansku administraciju Georgea W. Busha su republikanac John McCain i demokrat Barack Obama.

Komparativna prednost koju sugerira Putin mogla se odnositi na McCaina, iskusnog senatora i ratnog veterana kojeg birači u SAD-u smatraju daleko kompetentnijim u pitanjima nacionalne sigurnosti.

Glasnogovornica Bijele kuće energično je odbacila Putinove optužbe, nazivajući ih "očigledno lažnima".

"Sugerirati da su Sjedinjene Države to orkestrirale u ime političkog kandidata ne zvuči razumno", kazala je novinarima glasnogovornica Dana Perino.

Zamjenik glasnogovornika State Departmenta Robert Wood nazvao je Putinove izjave "komičnima".

"Rusija je odgovorna za krizu. Da Rusi kažu kako nisu odgovorni za to što se desilo u Gruziji je komično...Rusiju treba kriviti za krizu i svijet odgovara na ono što je Rusija učinila", rekao je Wood.

Komentirajući sukob u Gruziji i njegove posljedice na međunarodne odnose, The Washington Post u četvrtak u svom uvodniku oštro kritizira ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva zbog "opasno arogantnog i bezobzirnog raspoloženja, koje je zavladalo Kremljem posljednjih tjedana".

Opetovane izjave Medvedeva o navodnom "genocidu" koji

su gruzijske snage počinile u Južnoj Osetiji, Post otvoreno naziva "lažima" koje je lako opovrgnuti.

Službeno rusko povjerenstvo je utvrdilo da su u sukobima poginula 133 Osetijca, dok su skupine za zaštitu ljudskih prava izvijestile da su gruzijska sela unutar i izvan Južne Osetije izložena kampanji nasilnog etničkog čišćenja, te da su tisuće civila ubijene ili protjerane iz svojih domova pred ruskom ofenzivom.

List ukazuje na zabrinjavajuću izjavu Medvedeva BBC-u, koji je na pitanje može li Rusije svoju agresiju okrenuti i protiv Ukrajine, Moldove ili baltičkih republika, rekao da milijuni Rusa žive izvan granica zemlje, a on kao "vrhovni zapovjednik" mora "štititi živote i dostojanstvo svojih građana".

"Oni na Zapadu koji stalno krive Gruziju ili Bushevu administraciju za sadašnju krizu, trebaju pozorno razmotriti te riječi - i prisjetiti se povijesti u Europi povezane s režimima koji su iznosili iste tvrdnje", zaključuje The Washington Post.

Povezane teme