'Tužba je zbir povijesnih činjenica, sve ono što nam se dogodilo od Vukovara do Škabrnje i mi nećemo dozvoliti da se povijest revidira. Sigurna sam da će i odgovor mnogih drugih na takvu inicijativu buduće Vlade ako do nje dođe biti žestok', rekla je Kosor.
'Načelno je uvijek bolje stvari rješavati dogovorom, nego tužbom, čak se i puno više toga može riješiti, ali da li će do toga doći to je odluka Vlade i procjene što se može dobiti jednim, a što drugim putem', kazao je Josipović.
Posljedice rata koje su uteg između Hrvatske i Srbije dvije će države, kazala je buduća ministrica vanjskih poslova, morati rješiti. Hrvatska traži da Srbija odgovara za genocid, traži naknadu štete, informacije o nestalima, povratak otetog kulturnog blaga. S druge strane, Srbi traže da Hrvati odgovaraju za genocid počinjen u Oluji, da se Oluja zabrani kao blagdan, naknadu štete i povratak srpskih izbjeglica.
'I ako se oko toga uspijemo dogovoriti na razini međudržavnog sporazuma onda po mom mišljenju treba staviti na dnevni red i pitanje uzajamnih tužbi za genocid', rekla je Pusić. HDZ će se žestoko boriti protiv povlačenja tužbe. Da je bilo volje s druge strane, tvrdi Kosor, pitanje nestalih već se odavno moglo riješiti.
Tužba za genocid nije samo pravno pitanje, smatra povjesničar Nazor, nego je i način da svijet dozna istinu o domovinskom ratu.
'Sve ono što se nije spomenulo na dosadašnjim međunarodnim sudovima da se prezentira svjetskoj javnosti. Mislim da je to prevažno pitanje i da o slučaju povlačenja tužbe za genocid treba biti referendumsko pitanje', kazao je dr. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra.
Odluku će na kraju donijeti budući premijer - jedino u suradnji s ministarstvom pravosuđa. A budući premijer Zoran Milanović danas se nije želio očitovati o tom pitanju.