U više navrata ministrica Holy nije se slagala s gospodinom Čačićem. Da sad ne nabrajamo situacije od hidroelektrane Ombla, do otvorenog neslaganja oko Energetske agencije. Odgovara li HNS-u njezina ostavka?
Oni su imali različitih rasprava, ali postojalo je prilično visoko uzajamno uvažavanje, naročito što se stručnosti tiče. To je jedna specifična situacija koju je naš koalicijski partner ocijenio kako ju je ocijenio i gdje se radi i o osobnoj odluci gospođe Holy i o odluci njezine stranke. To je nešto što mi poštujemo i prihvaćamo. Mislim da njjhov odnos nije utjecao na ovaj njezin potez sada. To je bilo nešto što je bio dio svakodnevnog posla. Ali i zadaća je ministra okoliša je da bude žestok u obrani onog što je njegov predmet i to je ona i radila. Ovdje se radi o jednoj drugoj situaciji. Ne vezano ni za njezin resor ni specifične teme zaštite okoliša. Ovu situaciju su i ona i njezina stranka procijenili kako su procijenili i mi to kao koalicijski partner prihvaćamo.
>> Ministrica Holy dala ostavku, Milanović prihvatio!
Ovo je već drugi ministar u šest mjeseci koji odlazi s funkcije. Kako će Europa na to gledati: Kao nestabilnu Vladu, oko koje treba intervenirati ili isključivo kao naše unutarnje pitanje?
Ovo ne znači nestabilnost Vlade, nestabilnost Vlade znači kad vam se ruši parlamentarna većina koja podržava Vladu. Ovdje je važno da Vlada funkcionira bez zastoja, da se što prije imenuje nova osoba na to mjesto i da sve zadaće koje smo preuzeli uredno i realiziramo. Sve ostalo je za njih naše unutrašnje pitanje.
Što su vam rekli u Bruxellesu: jesu li izrazili zabrinutost gospodarskim stanjem u Hrvatskoj. Koliko je to opasno za moguće pomicanje datuma ulaska u Uniju? Može li to biti povod da nam kažu - ne želimo vas u našem društvu?
Mislim da to nije opasnost. Situacija u Hrvatskoj je teška i vrlo ozbiljna, ali nije ništa manje ozbiljna i u većini drugih zemalja EU. To je problem koji im je blizak. Hrvatska je pod povećalom u vezi s gotovo svim stvarima, na 33 područja, uključujući i sposobnost da funkcionira kao tržišno gospodarstvo. To je također jučer bilo procjenjivano. Ja sam pred Komisijom sa svojim suradnicima odgovarala na pitanja pet sati, o svim mogućim područjima i Hrvatska je ocijenjena vrlo pozitivno. Ocijenjen je i napredak vrlo pozitivno. Taj datum 1. srpnja 2013. spominjao se dvadesetak puta i nije upitan pod pretpostavkom da provodimo sve ono što smo preuzeli da ćemo provoditi.
Žene žrtve silovanja u Domovinskom ratu žale se da ih ignorirate, dok se drugim ugroženim skupinama imate vremena baviti. Je li točno da ste im poručili da bi i one trebale pružiti potporu Gay prideu?
Silovanje je ratni zločin i tek je nedavno formalno proglašen ratnim zločinom od strane Ujedinjenih naroda. Po mom mišljenju jedan je od najgorih ratnih zločina, a u miru jedan od najgorih stvari koje jedan čovjek drugome može napraviti i treba biti najstrože i javno osuđen i sudski kažnjavan. Što se tiče konkretno ovog slučaja, u mom resoru nije ta tema, ali kao političarka i kao žena uvijek ću razgovarati s ljudima i duboko poštujem ljude koji se bore da se takve stvari više ne dogode i koji se bore za osudu silovanja kao ratnog zločina. Smatram da je to veoma važna i časna zadaća i sama sam spremna stati na tu stranu. Što se tiče suradnje, rado ću s njima razgovarati. Mislim da je važno, kao što su i same u jednom pismu predložile da tu bude i ministar pravosuđa i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, cijeli niz ljudi u čijem neposrednom resoru to i jest. Svatko tko je žrtva nasilja i diskriminacije i nekog užasa u svom životu da će imati razumijevanja i treba imati razumijevanja za sve ljude koji su po bilo kojem kriteriju žrtve nasilja ili diskriminirani i mislim da oni imaju razumijevanja za druge ljude koji su žrtva nasilja. Jedino kad se radi o politikanstvu, sasvim je druga situacija kad se to upotrebljava za političke diskvalifikacije.
Odnosi u regiji nakon dolaska Tomislava Nikolića na vlast u Srbiji malo su zategnuti. Predsjednik Josipović ne odlazi na inauguraciju u ponedjeljak. Hoće li doći do pogoršanja odnosa?
Novoizabrani predsjednik Srbije Tomislav Nikolić je nepoznanica, pa ja bi rekla i samom sebi, jer do sada nije bio uopće upućen na međunarodni niti regionalni auditorij nego samo na svoj domaći i svoje biračko tijelo. Našao se u jednoj novoj situaciji. Mislim da je prvo potrebno da se malo slegne ova predizborna atmosfera koja još uvijek tamo vlada. Za vlasti u Srbiji i Hrvatskoj je zadaća, ako hoće osigurati pristojan i miran život za svoja društva da nađu načine kako da surađuju i ja se nadam da će to biti moguće u budućnosti.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.