"Dogovara se stajalište koje će EU zauzeti u raspravama koje će se na tu temu voditi na Općoj skupštini UN-a kasnije ovog mjeseca", kazala je ministrica Pusić. Po njezinim riječima, postoje različite ideje kako pristupiti tom problemu s "obzirom da je on na samom pragu Europske unije" te da su zemlje Mediterana "potencijalne zemlje imigracije".
Za sada, kako je kazala Pusić, EU formulira svoje stajalište uzimajući u obzir vojni, politički i humanitarni aspekt krize u Siriji. Sastanak na Cipru odvija se pod predsjedanjem visoke predstavnice EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Catherine Ashton.
>> 'Susjedne države se boje da će im RH raditi ono što nama radi Slovenija'
Dan uoči sastanka Pariz i Rim su upozorili da bi neuspjeh međunarodne zajednice u prevladavanju krize u Siriji ozbiljno bi ugrozio sigurnost Europe.
"Ako ne uspijemo u Siriji, stabilnost Bliskog istoka bit će ugrožena, a to će biti ozbiljna prijetnja sigurnosti Europe u svim aspektima, od terorizma do širenja naoružanja, ilegalne imigracije i energetske sigurnosti", poručili su talijanski ministar vanjskih poslova Giulio Terzi i njegov francuski kolega Laurent Fabius.
Ujedinjeni narodi su isti dan odaslali poziv da se gotovo udvostruči fond za humanitarnu pomoć Siriji, sa 180 na 347 milijuna američkih dolara.
U Siriji je potrebna pomoć za 2,5 milijuna ljudi, dva puta više nego u ožujku. Više od 1,5 milijuna ljudi raseljeno je, od kojih su više od polovice djeca. U susjednim državama nalazi se više od 250.000 izbjeglica, od kojih je 100.000 registrirano samo u kolovozu. Agencije javljaju da će ministri vanjskih poslova EU-a na Cipru vjerojatno usuglasiti jačanje europskih sankcija Siriji, odnosno klanu oko Bašara al-Asada. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook