"Izvor epidemije najvjerojatnije je oboljeli pacijent kod kojeg se postavila sumnja na svrab. Radi se o bolesti koja se vrlo lako prenosi u bliskom kontaktu s oboljelom osobom tijekom uobičajenih radnih procesa pružanja zdravstevne skrbi", istaknuli su iz pulske bolnice, prenosi Glas Istre.
U suradnji sa Službom za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo i Sanitarnom insepkcijom obavljen je epidemiološki izvid te su propisane protuepidemijske mjere, dodali su iz bolnice koja će zbog situacije smanjiti prijem i posjete na odjelu do završetka epidemije.
"Nema razloga za paniku"
Ravnateljica Pulske bolnice Irena Hrstić u razgovoru za DNEVNIK.hr kazala je kako je oboljelo petero od ukupno 1300 zaposlenika, a danas nije bilo novo oboljelih.
"Jučer je počelo i jučer je sankcionirano. Danas nema novooboljelih i nema razloga za paniku", kazala je ravnateljica Hrstić.
Svrab je kožna zarazna bolest koju uzrokuje ju grinja Sarcoptes scabiei var. hominis., a među ljudima se prenosi kontaktom sa zaraženom osobom. Bolest prati jaki svrbež i crvenilo kože.
Grinja Sarcoptes scabiei var. hominis. obitava u površinskom sloju kože u kojemu kopa kanaliće u koje oplođena ženka polaže jaja, piše na stranicama Zavoda za javno zdravstvo.
Grinja naseljava prvenstveno mjesta na kojima ima najmanje žlijezda lojnica, jer loj stvara nepovoljne uvjete za njen život i razmnožavanje. Oplođena ženka polaže dnevno 2-3 jaja. Na čovjeku grinje mogu živjeti 1-2 mjeseca, a izvan njega obično ne prežive dulje od 48-72 sata.