U izvješću kojim se, kako kaže pravobranitelj, želi upozoriti na kritične točke u (ne)funkcioniranju sustava, kako bi se on unaprijedio, ističe se da je i dalje najveći problem dugotrajnost postupaka pred nadležnim tijelima. Lani je u radu bilo 2.114 predmeta, od čega je 1.655 novozaprimljenih pritužaba. Riješena su 1.633 predmeta, od toga 403 iz prijašnjih godina. U izvješću na 164 stranice ističe se da učinkovitiji rad u predmetima s pritužbama ometa trajanje samih postupaka, a dijelom i činjenica da nadležna tijela ne odgovaraju pravodobno na upite pučkom pravobranitelju u zakonskom roku od mjesec dana.
Nepravodobnost se očituje u komunikaciji sa Središnjim uredom za upravljanje državnom imovinom, ministarstvima pravosuđa, poljoprivrede, regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva, zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, uprave, te jedinicama lokalne samouprave te Hrvatskom odvjetničkom komorom. Najveći broj pritužaba odnosi se na pravosuđe (334), zatvorski sustav (213), područje radnog i službeničkog odnosa (151), mirovinskog i invalidskog osiguranja (123) i pravo na obnovu (84).
Lani je u usporedbi s pretprošlom godinom za 36 predmeta povećan broj pritužaba zatvorenika i pritvorenika. Od 213 pritužaba najviše ih se, kao i prijašnjih godina, odnosi na povredu prava na smještaj primjeren ljudskom dostojanstvu i zdravstvenim standardima, pravo na zdravstvenu zaštitu, rad, korištenje pogodnosti te premještaj. Pučki pravobranitelj ponovno ističe da je prenapučenost najveći problem zatvorskog sustava i uzrok većine ograničenja ili kršenja prava osoba lišenih slobode. Po podacima uprave za zatvorski sustav, ukupan kapacitet kaznionica i zatvora je 3.351, a broj osoba koji se u njima u vrijeme pisanja izvješća nalazio bio je oko 5.000, što je 149 posto popunjenosti kapaciteta.
U izvješću se navodi da je smanjen broj pritužaba na rad policije i prekoračenja ovlasti pri uporabe sredstava prisile. Smanjio se i broj pritužaba iz područja mirovinskog osiguranja pa ih je tako lani bilo 123, a godinu dana prije 258. S druge strane građani se sve više žale pučkom pravobranitelju jer se ne provodi zakon o pravu na pristup informacijama i traže posredovanje kod nadležnih tijela koja im ne odgovaraju na takve zahtjeve. Malčić zaključuje da je najveći problem u ostvarivanju prava na pristup informacijama činjenica da se tijela javne vlasti oglušuju o zahtjeve građana za informacijom, čime krše njihovo zakonsko i ustavno pravo.
Na rad pravosuđa lani je bilo više pritužaba (334) nego godinu dana prije (299). Građani su se najčešće žalili na ishod sudskih sporova koje u svojim pritužbama subjektivno tumače i doživljavaju kao posljedicu korupcije u pravosuđu. Nešto je manje pritužaba na dugotrajnost postupaka. Broj pismenih pritužaba na rad sudova u 2009. i dalje čini oko 20 posto svih novozaprimljenih pritužaba, a broj građana koji se zbog toga žale pučkom pravobranitelju osobno ili putem elektroničke pošte mnogo je veći. (Hina)