Na sastanku s poljoprivrednim proizvođačima i otkupljivačima pšenice u osječkoj Županijskoj komori Mikolčić je kazao kako se u žetvi očekuje urod od najmanje 700.000 tona pšenice, a da će se očekivani višak ove krušarice, prema najavama nekih tvrtaka, izvoziti u Bosnu i Hercegovinu, ali i u zemlje Europske unije, primjerice Italiju.
Ocijenio je kako je pitanje otkupne cijene pšenice, koje je donedavno bilo isključivo političko, sada isključivo stvar tržišta, a da se na svjetskim burzama posljednjih dana bilježi porast cijena pšenice, pa su, kako kaže, i u Hrvatskoj neki otkupljivači nudili višu cijenu od prethodno dogovorene od 0,97 lipa po kilogramu.
Najavio je kako će Ministarstvo svoje obveze u isplati potpora za proizvodnju pšenice, od 2250 kuna po hektaru, ispuniti u cijelosti, dodavši da referentni prinos još nije određen, ali da, na temelju dosadašnjih analiza, ne očekuje veća odstupanja u prosječnim prinosima.
Voditelj Odjela za poljoprivredu i prehrambenu industriju osječke Komore Ernest Nad izvijestio je kako je žetva pšenice, koja je u Osječko-baranjskoj županiji zasijana na 57.499 hektara, obavljena na oko 98 posto površina.
Izvijestio je da je u silose do sada spremljeno 189.215 tona pšenice, te da prosječan prinos iznosi 4,3 tone po hektaru, što je znatno manje od prošlogodišnjeg, koji je iznosio 5,05 tona po hektaru, pa bi proizvođačima mogao donijeti manji financijski rezultat od očekivanog.