Prva usporedba susjednih država

Prvi zajednički indeks sreće: Doznajte jesu li sretniji Srbi ili Hrvati?

Slika nije dostupna
Usporedba pokazuje da su razlike najizraženije na komponentama zadovoljstva životnom situacijom, trenutačnom pristupu osnovnim potrebama i ekološkom ponašanju.

Građani Srbije smatraju da im je kvaliteta života lošija, no emotivno su snažniji i jednako optimistični kao građani Hrvatske.

Rezultati su to koje je pokazala usporedba Nacionalnog indeksa sreće magazina Banka, Hendala i Allianza u dvije države. Građani Srbije su optimistični, iako je materijalno bogatstvo u njihovoj državi, mjereno društvenim bruto proizvodom, gotovo triput manje nego u Hrvatskoj.

Razina Nacionalnog indeksa sreće u Hrvatskoj je 64,3 boda, a u Srbiji 55,9 bodova. Usporedba svih devet komponenata na grafu pokazuje da su razlike najizraženije na komponentama zadovoljstva životnom situacijom, trenutačnom pristupu osnovnim potrebama i ekološkom ponašanju.

U obje države gotovo je jednaka komponenta emotivnog stanja, a vrlo je slična i komponenta zadovoljstva osobnog razvoja i socijalnom okolinom u sličnim situacijama. Građani Srbije emotivno su snažniji od građana Hrvatske, a zanimljivo je da su, po istraživanju, u Hrvatskoj muškarci sretniji od žena, dok su u Srbiji i muškarci i žene podjednako sretni.

Što su građani Hrvatske stariji, to su nesretniji, dok je u Srbiji sreća najveća kod najmlađih, u srednjim godinama opada da bi u starijoj dobi opet narasla.  Tako je u Srbiji generacija iznad 65 godine sretnija od onih srednje dobi, dok je kod nas situacija obrnuta.