U prvoj ljekarni nedostajalo mu je magnezija i folne kiseline, u drugoj je folna kiselina bila dobra, kao i B-kompleks općenito, no u trećoj nedostaje cinka. Uređaj kojim se mjerenje provodi naziva se organometar, a patent za ovu metodu mjerenja koja se koristi star je više od pola stoljeća i pripisuje se izvjesnom Nijemcu, doktoru Vollu. No na pitanje koliko je ova metoda pouzdana, znanstvenici kažu kako sve skupa baš – ne drži vodu.
"Postoje razni načini mjerenja vitamina i minerala na tržištu, ali im građani ne bi trebali vjerovati zbog toga što je mjerenje takvih uzoraka, mjerenje takvih stvari, regulirano zakonom. Postoji zakon o medicinsko-biokemijskoj djelatnosti i stručnjaci koji bi trebali raditi takve pretrage se obrazuju", kaže dr. med. Livia Puljak s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i dodaje: "Ako čovjek i napravi takvu pretragu iz znatiželje, ne bi na temelju takve pretrage trebao ništa kupovati."
Kako bi utvrdio koliko rezultati mjerenja imaju veze sa stvarnim stanjem, reporter "Provjerenog" napravio je i krvnu pretragu koja je, očekivano ili ne, dala posve drukčije rezultate. S upitom se obratio i tvrtkama koje organiziraju mjerenja, no nitko nije htio pred kamere. Ipak, nešto se znakovito dogodilo s njihovim web-stranicama, na kojima je sadržaj vezan za ovu temu – izmijenjen nakon upita.
Cijelu priču pogledajte u četvrtak u Provjerenom koje je na rasporedu u 22:30.