Kako je propao Estare Culto?

Priča hrvatskih radnika kojima se život pretvorio u noćnu moru

Magazin Provjereno istražio je kako je propala nekada uspješna tvornica Estare Culto.

Ni ne pamte kada su posljednji put dobili cijelu plaću, uglavnom je to bilo u kuvertama po 100, 200, 300 kuna. Doprinosi im nisu uplaćivani, u posljednjem navratu od prošle godine. Tvrtka u koju su prebačeni, već je treća po redu od istog vlasnika koja je otišla u stečaj, a otišla je, žali se predsjednik uprave, zbog prevelikog najma za prostor. Ali ono što ne kaže, je da su dužni zapravo svom gazdi. Naime, jedna njegova tvrtka drugoj iznajmljuje prostor, a prijavljena je na adresi gdje se nalazi trgovina koja je prijavljena na trećoj adresi.

"Svi znaju što se dešava zadnje četiri godine... Nisam mislila da će to ovako završiti", kaže Jasna Halanbek, radnica Estare Culta. "Krenulo je već davno po zlu, ali uvijek smo mislili bit će bolje, bude bolje, izvući ćemo se i sad do četvrtka, dok jednostavno nismo izbačeni iz firme", dodaje Vesna Juhar, radnica. Radnici u Estare Cultu zajedno su skupili gotovo stoljeće radnog staža.

Krivca za nastale probleme vide u jednoj osobi. "Otkad je došao taj vlasnik, Mikić Nikola, sve je krenulo po zlu. Plaće su počele kasniti, ukinuo nam je božićnicu, regres, sve. Posla smo imali, a plaće nismo dobivali dugo smo čekali", priča radnica Jadranka Bedek.

Od 2007. samo nizbrdo

Dogodilo se to 2007. godine. Nekadašnja tvrtka Heruc preimenovana je u Estare Culto - modna odjeća. Tadašnji vlasnik Dragutin Biondić iste je godine prodaje Nikoli Mikiću. On 2012. radnike prebacuje na novu tvrtku - Estare Culto proizvodnja odjeće Veliko Trgovišće, koja brzo odlazi u stečaj. U međuvremenu radnike ponovno prebacuje u tvrtku Estare Culto - modna odjeća, koja potkraj 2015. također odlazi u stečaj. U rujnu su ponovno prebačeni u novu tvrtku EC-e proizvodnja odjeće, koju zadesila ista sudbina.

"Po meni je ovo tipična hrvatska priča, osnujem firmu, dovedem je do ruba propasti, radnike vratim u drugu firmu pa u drugoj firmi opet tako u nedogled. Dokle će to trajati u Republici Hrvatskoj to ne znam, pretpostavljam da će se netko nakon ovog slučaja to zapitati. Pretpostavljam da će netko pokrenuti i pitanje traga i kolanja novca iz ovih firmi", kaže Savo Šmitran iz Sindikata tekstila.

Plaća od 2700 kuna u sedam obroka

Novac je kažu kolao, posla je bilo, ali ne i plaća ni doprinosa. Zadnja plaća u cijelosti, da smo je dobili u cijelosti, to je bilo 2013. godine. Ovo sve što smo dalje dobivali je isplaćivano na četiri-pet puta. Postoji dokaz, po izvodima se vidi, u banci. Dobijete 300 kuna pa se vi snalazite, bilo je slučajeva da dobijete 200 kuna u jednom tjednu...", priča radnik EC-a Zlatko Rapljenović. Bilo je i slučajeva da se plaća od 2700 kuna isplaćivala u sedam obroka. Doprinosi za radnike nisu plaćeni od 2012. do 2014. godine, a nisu plaćeni i od 1. listopada 2015. do danas.

Je li zbog toga bilo sankcija, iz porezne uprave nam nisu odgovorili. Na sumnjive poslove radnici već dugo upozoravaju, a potvrda sumnji im je, kažu, stigla nedavno. Iako su formalno zaposleni na EC-e proizvodnju odjeće, zadnja isplata izvršena je s računa jedne druge firme. "Nama je zadnje isplaćeno prije 10-ak dana 1200 kuna na ime plaće za prvi mjesec i to nam je isplaćeno s računa firme Estare Culto Fashion koja je prije mjesec i pol otvorena na trgovačkom sudu u Rijeci, a to je poduzeće otvorio gospodin Nikola Mikić", ističe Rapljenović.

Zadnja tvrtka na koju su bili registrirani nema imovine u vlasništvu. Ima zato predzadnja, na kojom upravlja stečajni upravitelj i koja je zadnjoj iznajmivala svoj prostor. Baš taj dug za najam jedne tvrtke drugoj, ali istog vlasnika, prema riječima šefa uprave Zdravka Kajina bio je i razlog prestanka proizvodnje, koja se poručuje nam, vjerojatno neće ni nastaviti.

Radnici se ne mogu naplatiti u slučaju stečaja

"Mi se u slučaju stečaja gotovo i ne možemo naplatiti, jer stečajne mase gotovo i nema. Ima nešto robe od ino partnera koja je sad blokirana i stvarno joj ne znam vrijednost, ali to je i vjerojatno zbog toga da je to stečajni upravitelj blokirao da sebe može naplatiti, jer priča je da mu ova firma duguje 200 tisuća kuna na ime najma strojeva i prostora", kaže Rapljenović. Jadranka je do neisplaćenih plaća pokušala doći i blokadom na Fini, ali neuspješno.

Prema podacima iz sudskog registra zadnja u nizu osnovanih tvrtki E CE Estare culto proizvodnja odjeće d.o.o., registrirana je u Tratinskoj 80a u Zagrebu, međutim na ovom mjestu nalazi se prodavaonica koja je registrirana pak na Estare Culto trgovina d.o.o. sa sjedištem u Savskoj 106. U iščekivanju raspleta situacije, sindikati se se spremaju i na prijavu državnom odvjetništvu.

"U ovom trenutku još nismo, ali ćemo to učiniti. Za sve nepravilnosti koje ćemo prikupiti, svu dokumentaciju ćemo proslijediti nadležnim državnim institucijama i nadamo se da će oni odraditi svoj posao", kaže sindikalist Šmitran.

Svoj posao, vrijedno i marljivo, odrađivali su i radnici. Plaća je bila minimalna i stizala sa zakašanjenjem. Jadranka je zbog toga morala štedjeti na svoje dvoje djece o kojima samostalno brine nakon suprugove smrti.

Građani drugog reda

Praktički na ulici, neriješenog statusa, a nekoć su bili dio jedne od najuspješnijih tvrtki u tekstilnoj industriji. Danas se radnici Estere Culta osjećaju kao građani drugog reda.

"2005. je radilo cirka 1200 ljudi, to se jako dobro sjećam, kad sam uzimao kredit za stan u banci mi je rekla kad je služebenica vidla obrazac kad je rekla... u je***ti, ovo je 'soma' i 200 ljudi, nitko te ništa nije pitao, odmah si bio kreditno sposoban, a sad si došao u situaciju da banka prije mjesec dana pošalje doma i veli da vama prestaje pravo na dopušten minus, jer više ne dobivate redovno plaću, sve što je bilo je knjiženo kao uplata fizičkih osoba", priča Rapljenović.

Na budućnost radnici ne gledaju s optimizmom. Pitaju se tko će ih zaposliti u ovoj životnoj dobi, a radnog staža za odlazak u mirovinu nemaju ni približno. "Ja ću imati 53 godine i mislim da nitko ne čeka na cesti da me pokupi. S obzirom da sam već u tim godina ne znam kuda ću, bit ću kod kuće, čekat ću. Kaj bude", kaže Ružica. Ja sam u potjeri i dalje za poslom i voljna sam raditi, bez obzira bude li ovdje što dalje ili ne bude, ne znam", dodaje njezina kolegica Jasna.

No po svemu sudeći posla ovdje više neće biti, a radnici će biti osuđeni na borbu da im se barem isplate dugovanja. U Hrvatskoj je ona najčešće teška i dugotrajna, a nerijetko i neuspješna.

Emisiju gledajte četvrtkom od 22:15 na Novoj TV, a više o pričama iz Provjerenog saznajte na novatv.hr/provjereno

Propustili ste emisiju? Pogledajte je besplatno na novatv.hr