Takva ulaganja u suprotnosti su s održivim razvojem i nisu u skladu s strateškim ciljem EBRD-a - borbe protiv klimatskih promjena, smatraju aktivisti koji su obučeni u rudarsku odjeću simbolično ispustili 50 crnih balona s natpisom CO2 i na taj način još jednom EBRD-u poručili 'Ugljen? Hvala, ne!'.
Voditelj Energetskog programa Zelene akcije Toni Vidan novinarima je izjavio kako od EBRD-a očekuju da se zaista drži svoga službenog prioriteta. Istaknuo je da je EBRD u svoju strategiju djelovanja za Hrvatsku sasvim ispravno naveo kao prioritet u energetskom sektoru financiranje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.
Rekao je kako od EBRD-a očekuju i da objasni hrvatskim političarima zašto je to dobro za Hrvatsku jer, na žalost, kako je rekao, u ovom trenutku hrvatska vlada ima sasvim drukčije prioritete i želi poticati gradnju termoelektrane na ugljen ili možebitno čak nuklearne elektrane. 'Mi to smatramo ne samo ekološki neprihvatljivim već i gospodarski štetnim za Hrvatsku', istaknuo je Vidan.
'Trebali bi promicati javni interes, ali to nije tako'
Piotr Trzaskowski iz međunarodne mreže Bankwatch istaknuo je da je akcija vezana uz Godišnju skupštinu EBRD-a koja je javna banka, odnosno njezini osnivači su vlade i ta banka bi trebala promicati u prvom redu javni interes, opće dobro.
'Na žalost, to nije uvijek tako, jer banka i dalje financira energetske projekte koji se temelje na uporabi ugljena, što je potpuno neprihvatljivo zbog onečišćenja okoliša i pogotovo klimatskih promjena", istaknuo je.
Naglasio je da je glavni Bankwatchov zahtjev, kao međunarodne udruge, da EBRD zaista počne prvenstveno financirati projekte u obnovljivim izvorima energije i energetskoj učinkovitosti. (Hina)