Projekt mosta za Pelješac sporan bez suglasnosti BiH

Slika nije dostupna
Javni natječaj za projekt mosta kopno-Pelješac kojega je raspisala hrvatska vlada izazvao je oprečna reagiranja u Bosni i Hercegovini s obzirom da još uvijek nisu riješena sva otvorena pitanja u provedbi tog projekta.

Vlade dvije države još uvijek nisu potpisale protokol o mostu za Pelješac, a bez tog dokumenta nije moguće početi provedbu ovog projekta, potvrdio je u izjavi ministar prometa i komunikacija BiH Božo Ljubić.

Upozorio je kako unutar samog Vijeća ministara BiH postoje razlike o tome što protokol treba sadržavati, a bit spora je u tome treba li ili ne takav dokument tretirati i pitanje granice između dvije zemlje.

Ministar za ljudska prava Safet Halilović, jedan od dvojice
bošnjačkih ministara koji su zbog graničnih pitanja spriječili
usvajanje protokola o pelješkom mostu, potvrdio je kako nije
promijenio stajalište o ovom pitanju. 

'Ne radi se ni o kakvim ucjenama BiH nego samo tražimo ono što nam pripada prema međunarodnom pravu', izjavio je Halilović. 

Tvrdi kako je pokušajem Hrvatske da prisvoji otočiće Veliki i Mali školj te vrh poluotoka Klek dovedena u pitanje mogućnost izlaza BiH na otvoreno more.

Bez razjašnjenja pitanja granice u Neumskom zaljevu neće biti suglasnosti BiH za gradnju mosta za Pelješac a bez toga bi gradnja takvog mosta predstavljala protupravni čin, izjavio je Halilović.

Zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Veselin Poljašević ocijenio je kako su obje strane sada u nekoj vrsti pat pozicije.

'Sigurno je da mi ne možemo Hrvatskoj zabraniti gradnju mosta no ni oni nama ne mogu zabraniti nesmetan pristup Neumu', izjavio je Poljašević.

Ministar Ljubić potvrdio je kako on sigurno ne spada među one koji misle kako most i granice treba povezivati, a drži kako bi protokol mogao biti usuglašen do trenutka kada treba početi gradnja mosta.

'Činjenica je da je Hrvatska prihvatila zahtjeve bosansko-hercegovačikih stručnjaka u pogledu dimenzija mosta i smatram uspjehom što smo to postigli', kazao je Ljubić u razgovoru za 'Dnevni avaz' dodajući kako je najvažnije da nitko ne spori prava jedne odnosno druge države.

Odgovarajući na novinarsko pitanje, Ljubić je međutim potvrdio kako je još jedno važno pitanje u odnosima s Hrvatskom gurnuto u stranu.

Ministar prometa i komunikacija BiH izjavio je kako do danas nije imao priliku ni vidjeti prijedlog što ga je vlastima BiH uputila Hrvatska nudeći status najpovlaštenije nacije pri korištenju luke Ploče.

'To mi nikada nije uručeno ni službeno ni neslužbeno. Ne znam je li to stiglo niti kome je stiglo', kazao je Ljubić odgovarajući na pitanje o sudbini dokumenta kojega je hrvatski premijer Ivo Sanader donio u Sarajevo za službenog posjeta BiH u ožujku ove godine.