Iako je prije 8 mjeseci najavila da će dopustiti preradu cijele biljke industrijske konoplje, Vlada po tom pitanju nije napravila ništa. Obećavaju, sve će biti riješeno do jeseni, a za to vrijeme, Hrvatsku zaobilaze ozbiljni investitori koji su u preradu konoplje spremni uložiti desetke milijuna eura.
Dokle god pogled seže, Josip Plavec je zasadio rijetku kulturu na hrvatskim poljima. Industrijsku konoplju već prerađuje u niz proizvoda.
'Isključivo u svrhu hrane i hrane za životinje, što je taj gornji dio gdje se nalazi cvijet za čaj, ili sjeme za proizvode, ulje, proteine, brašno, i takve stvari. Koristimo samo 10 posto gornjeg dijela, ostatak trenutno bacamo', tumači Josip.
Sve zbog toga što su zakoni vrlo kruti. Sjeme se smije prerađivati, a stabljika i listovi moraju se baciti. A upravo taj dio koji se baca koristi se u tekstilnoj industriji, farmaceutskoj, građevinskoj, drvnoj.
Osnovano Povjerenstvo za primjenu indijske konoplje u medicinske svrhe
Vlada je prije 8 mjeseci na svojem Facebooku najavila da će ublažiti zakone i omogućiti proizvođačima da prerađuju cijelu biljku, a ne samo dio. Proizvođači kažu - da se vlada malo ubrza sa svojim zakonima, mogli bi zasaditi i do 100 puta više. Ali zašto da sade, kad konoplju neće smjeti prodavati ulagačima koji bi u Hrvatskoj gradili i tvornice.
Josip Vukina, predstavnik investitora kaže: 'Nizozemci su spremni uložiti novac, dakle imaju kompletno projekte kao što su napravili u Rumunjskoj. Koliko će novca uložiti? Radi se o milijunima eura, to su pogoni za preradu, to je desetak milijuna eura.'
Iz Ministarstva zdravlja investitorima poručuju neka samo strpljivo čekaju.
'Trenutačno se rade međuresorna usklađivanja i kada ćemo imati konačan nacrt Zakona obavijestit ćemo javnost', poručuju.
Obećaju da će sve biti riješeno do jeseni. No čini se kako investitori s takvom birokracijom - polako gube živce.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook