Paška farma prodavala je njemačka jaja kao hrvatska na području Zadarske i Ličko-senjske županije, utvrdio je Državni inspektorat.
Na adresu farme na Pagu stigao je prekršajni nalog. Proizvođač pak kaže - bilo je to ovoga ljeta, a do uzbune je došlo zbog pogrešne naljepnice.
"Gubi se povjerenje u domaći proizvod i domaće proizvođače jer ovim slučajem dokazujemo da potrošač nikada nije siguran i ne zna što će mu se uvaliti pod domaći proizvod", rekao je savjetnik Josip Kelemen iz Halo, inspektore.
Farmu koka nesilica u Pagu zbog spornih jaja ovoga ljeta posjetili su inspektori.
Poljoprivredna inspekcija Državnog inspektorata nakon inspekcijskog nadzora utvrdila je da proizvođač prepakirava njemačka jaja i na tržište ih stavlja kao jaja iz vlastite proizvodnje.
Proizvođaču je, dodaju, izdan prekršajni nalog, i naloženo mu je da zatečena jaja ne stavlja na tržište. Problem je, tvrdi proizvođač, nastao zbog jedne naljepnice.
"Na lageru je ostalo pet paleta naljepnica, odnosno kutijica stare proizvodnje koje je trebalo potrošiti. Što, da ih sada bacim? Da 4000 eura bacim u smeće? Ne, potrošit ću ih i onda će kutije s novim naljepnicama, koje su naručene, doći", rekao je Karlo Bukša s farme jaja s Paga.
Ne negira da je ljeti potražnja veća od proizvodnje i da su prodavali njemačka jaja, no tvrdi da je sve legalno i poručuje da institucije rade svoj posao.
"Ne vidim razloga da sad kolaju ove priče. Neće to sada napraviti nikakav problem, a sve je puno ljubomore", rekao je Bukša.
Veći je problem, kaže, što država ne razumije male proizvođače i što su raznoraznim novim pravilnicima ugašene otočne farme jaja.
Troškovi se, dodaje, gomilaju, a cijena jaja godinama ostaje ista.
"Ako je ovo jedini problem, ja pozivam sve institucije da zatvore zadnju farmu na otoku Pagu, eto, i mene kao mladog poduzetnika, poljoprivrednika", rekao je Bukša.
I dok farmer drži svoju stranu priče, iz Europskog centra izvrsnosti poručuju - potrošač koji je kupio njemačka jaja misleći da su domaća prevaren je.
"Da se to dogodilo u nekoj drugoj državi, uređenoj europskoj državi, potrošač bi dobio poziv od odvjetničkog društva i zajedno s njim tužio bi proizvođača koji bi ga prevario", objasnio je Kelemen.
I za to bi, kaže, u konačnici, dobio i odgovarajuću naknadu, a ovako sve ostaje na potrošaču, da pri kupnji širom otvori oči i dobro gleda što kupuje.