''Također, pozivan sve sugrađane, sve građane Hrvatske, sve koji poštuju žrtvu Vukovara i žele na dostojanstven način odati počast. da dođu u Vukovar ili se u svojim gradovima i selima priključe obilježavanju toga dana“, rekao je Ivan Penava na konferenciji za novinare u ponedjeljak u Vukovaru.
Podsjetio je da se Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, obilježava i u nizu drugih hrvatskih gradova, poput Splita i Zagreba, ali i u dijaspori u Munchenu, Zurichu, New Yorku, Chicagu i drugdje.
Dan sjećanja pod sloganom ''Vukovar - mjesto posebnog pijeteta''
Pozvao je na mir, pijetet i primjereno ponašanje sve koji sudjeluju u obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, podsjetivši da je prošle godine u Vukovar hodočastilo 65.000 posjetitelja iz svih krajeva Hrvatske i dijaspore te da se velik odaziv očekuje i ove godine.
Penava je istaknuo da se Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i ove godine obilježava pod sloganom ''Vukovar – mjesto posebnog pijeteta“ kojega je 2013. godine predložio ondašnji Stožer za obranu hrvatskog Vukovara.
''A žrtva je ogromna, sada imamo i službeno popis sa imenima 2.717 žrtava agresije na grad“, rekao je Penava.
Naglasio je da je to bio agresivni, osvajački rat ogrnut u plašt velikosrpske agresije ''...u kojem se mete nisu birale; svi su u Vukovaru bili mete bez obzira na dob, spol i nacionalnost“, rekao je gradonačelnik Penava.
Uvodne manifestacije već počinju
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2019. počinje uvodnim manifestacijama već od ovog petka, 8. studenoga, stručnim skupom Hitne medicine, a do 17. studenoga bit će održano niz predavanja, izložbi, promocija knjiga, dokumentarnih filmova i drugih sadržaja.
Uoči središnjih događanja u nedjelju, 17. studenoga, među ostalim, bit će održan i znanstveno-stručni simpozij „Vukovarska bolnica 1991. - dr. Juraj Njavro“, upaljene svijeće na grobovima poginulih i ubijenih hrvatskih branitelja Vukovara.
Istog dana navečer bit će održana ''Večer pijeteta i sjećanja na žrtvu Vukovara“ i upaljene svijeće u Općoj županjskoj bolnici Vukovar i bolnici hrvatskih veterana, a mladi Vukovarci predvodit će molitvu za žrtve srpske agresije na Vukovar 1991. godine.
Djeca će upaliti svijeće
Središnje obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara počinje u ponedjeljak. 18. studenoga, kada će u jutarnjim satima djeca vukovarskih osnovnih škola upaliti svijeće duž pet i pol kilometara duga Križnog puta od Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.
Program se nastavlja u 10 sati kada će u krugu bolnice biti održan prigodni program pod nazivom „Vukovar – mjesto posebnog pijeteta“. Pola sata potom započet će Križni put i krenut će Kolona sjećanja predvođena vukovarskim braniteljima i članovima obitelji poginulih, ubijenih, nestalih, nasilno odvedenih i umrlih branitelja Vukovara.
U Koloni sjećanja i ove se godine očekuje na tisuće onih koji će odati počast žrtvi Vukovara sve do Memorijalnog groblja, gdje će biti položene ruže na grobove poginulih i ubijenih branitelja i civila.
Molitva za žrtve
U 12,30 sati kod Spomen obilježja na Memorijalnom groblju mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski, predvodit će molitvu za žrtve Domovinskog rata grada Vukovara. U 12,40 sati vijence kod Spomen-obilježja položit će predsjednica Republike Hrvatske te izaslanstva Hrvatskog sabora i Vlade RH, a potom i predstavnici vukovarskih branitelja te predstavnici Vukovarsko-srijemske županije i grada Vukovara.
Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata msgr. Perić predvodit će u 13 sati svetu misu za sve žrtve Domovinskog rata. Program obilježavanja dana sjećanja na žrtvu Vukovara nastavlja se u 17 sati ''Svjetlosnom rijekom sjećanja“ gdje će u spomen na sve ubijene i nestale brvatske branitelje Vukovara niz Dunav biti puštene svjetiljke.
Tradicionalno 18. studenoga, u 18 sati pod geslom ''I u mom gradu Vukovar svijetli“ u svim gradovima Hrvatske u njihovim glavnim ulicama ili ulicama koje nose ime grada heroja bit će upaljene svijeće.
19. studenog - ''Žrtva Borova naselja za domovinu“
U utorak, 19. studenog, obilježava se „Žrtva Borova naselja za domovinu“ u sklopu koje će učenici u jutarnjim satima upaliti svijeće duž Križnoga puta od Borovo-commerca do crkve Gospe Fatimske u Borovu naselju.
U 9,30 sati u Borovo-commercu kod ostataka nekadašnje bolnice i skloništa „Vukovarske majke“ održat će prigodni program da bi u 10 sati krenula Kolona sjećanja na žrtvu Borova naselje duž Ulice Blage Zadre i Trpinjske ceste, do crkve Gospe Fatimske gdje će biti služena misa za žrtve Borovo naselja.
U 12,30 sati na obali Dunava u Borovu (selu) odat će se počast ubijenim braniteljima i civilima, zatim i u 13 sati kod Spomen obilježja na Farmi „Lovas“ i na kraju kod Spomen-obilježja nestalima u Domovinskom ratu u Borovu naselju u Sportskoj ulici.
U utorak 19. studenoga održat će se u 18 sati u Gradskoj knjižnici i 15. Novinarsko-književnički susret u spomen na novinara Hrvatskog radija Vukovar Sinišu Glavaševića, ubijenog na Ovčari, pod nazivom „Grad – to ste vi“.
Misa za žrtve srpskih koncentracijskih logora.
U srijedu 20. studenoga program obilježavanja dana sjećanja na žrtvu Vukovara počinje u 9,30 sati kod skladišta „Veleprometa“ gdje su u jesen i zimu 1991. godine srpski agresori napravili Koncentracijski logor, kroz koji je prošlo više tisuća Vukovaraca. Uz odavanje počasti i minutu šutnje bit će u „Veleprometu“ služena i sveta misa za žrtve srpskih koncentracijskih logora.
U organizaciji Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata u 10,15 sati sa Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata počinje mimohod do Spomen-obilježja masovne grobnice na Ovčari pod nazivom ''Vi ste naš ponos – mi smo vaša snaga“, gdje će se u 13 sati održati prigodni program ''Ovčara – vječna rana“.
U crkvi sv. Filipa i Jakova u 17 sati bit će služena sveta misa za sve žrtve s Ovčare, čime i završava ovogodišnji program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. (Hina)