Ipak upozoravaju kako će oporavak u Hrvatskoj i ostalim europskim zemljama u razvoju biti postupan i krhak. Glavne rizike za Hrvatsku MMF prepoznaje u i dalje skupim i nedostupnim kreditima. Prognoziraju kako će deficit proračuna u sljedećoj godini biti 3,8 posto. 'Hrvatska je ovisna o priljevu kapitala, posebno o priljevu novca stranih banaka koje imaju svoje podružnice u Hrvatskoj. Strane banke drže 80 posto bankarskog tržišta, ako ne i više. Ova visoka ovisnost o priljevima kapitala i skupo finanaciranje mogu usporiti rast', rekla je Srobona Mitra, predstavnica MMF-a.
Drugim riječima najmanje smo desetak godina iza Norveške, koja je prema UN-u top zemlja za život iz snova. Najbolje iza nje žive Australci i Islanđani, a Hrvatska je na 45 mjestu. Daleko iza Slovenije koja je 29. na svjetskoj listi uvjeta života. No u Hrvatskoj se ipak živi bolje nego u Bugarskoj i Rumunjskoj. Iza svake krize dolazi blagostanje. Tako kaže ekonomska teorija, a mi strpljivo čekamo potvrdu u praksi, u stvarnom životu.
Turska policija zaustavila prosvjednike protiv MMF-a u Istanbulu
Turska policija morala je u utorak upotrijebiti vodene topove i suzavac kako bi rastjerala stotine prosvjednika protiv MMF-a, čije se godišnje zasjedanje održava u Istanbulu. Maskirani prosvjednici razbijali su izloge restorana McDonald'sa i nekoliko banaka te uništavali vozila u blizini glavnog istanbulskog trga Taksima, koji je manje od kilometra udaljen od mjesta zasjedanja čelnika MMF-a. Turski prosvjednici, naoružani molotovljevim koktelima i kamenjem, sukobili su se s policijom u nastojanju da se probiju do mjesta održavanja skupa. Policijske snage su ih u tome uspjele spriječiti.
Podaci o eventualno ozlijeđenima još nisu poznati. Vlasnici trgovina oko Taksima i u trgovačkoj ulici Istiklal odmah su ih zatvorili i sklonili se unutra, a turisti i prolaznici brzo su pobjegli od mjesta sukoba.