Oni koji putovnicama trguju u oglasima najčešće ne ostavljaju brojeve telefona, već e-mail adresu kako bi im se teže ušlo u trag. Putem telefona ne odaju nikakve podatke, što naravno i ne čudi jer je riječ o opreznim ljudima. Na posebnim se sastancima utvrđuju cijene i uvjeti prodaje.
Trgovina putovnicama nije ništa novo, poznata je već godinama, ali ipak danas su se promijenile cijene putovnica, jer njihova cijena ovisi o raznim faktorima.
'Neke putovnice ovdje možete dobiti za 250 eura, ali to bi vam bila putovnica starijeg gospodina od oko 70 godina, koju bi onda trebali dorađivati i sliku puno prerađivati. Raspolažem podatkom da je za jednu najskuplju putovnicu traženo 3.700 eura', rekao je bivši policajac, vlasnik detektivske agencije Božidar Spasić.
Prema podacima MUP-a, prošle je godine čak 2.387 putovnica proglašeno nevažećim, ali ipak internetski lanac teško je razbiti.
>> Uhićen 'piratski kralj' s hrvatskom putovnicom
Uz razne bjegunce koji su koristili domišljata imena poput Petra Glumca ili Kristijana Horvata, da je pomama za hrvatskim lažnim putovnicama doista velika, najbolje govori zadnji podatak pristigao iz meksičkog MUP-a.
Čovjek neobičnog imena Ara Agaroniana Mnatzakamian, ili jednostavnije piratski kralj, uhićen je prije mjesec dana s hrvatskom putovnicom.