Prijava Državnom odvjetništvu

Evo kako se u nekim selima dodijeljuje zemlja!

Slika nije dostupna
U posljednjih desetak godina prodano je 65 tisuća hektara državne zemlje. Silan je to kapital i velika moć koju je država stavila u ruke općinskih vlasti.

Pokazalo se da mnogi nisu dorasli toj zadaći. Nema sela u kojem su svi zadovoljni. Seljaci se žale na kriterije, nepotizam, čak i traženje mita kod raspodjele državne zemlje. Doista, u mnogim mjestima lokalne vlasti na najgrublji su način provodile svoju samovolju. Što je najtragičnije, takvi su natječaji prolazili. Zemlju su dobivali oni kojima ne treba, koji su je kupili samo kako bi je jednoga dana mogli prodati.

Danas smo bili u Gundincima, selu udaljenom 20-ak kilometara od Đakova. Ondje se državna zemlja umjesto po zakonu dijelila po babi i po stricu. 'On je podijelio svojima, badži jednom, badži drugom, badži trećem, badžinom sinu, badžinom zetu, tetkinom zetu, tetkinom sinu', rekao je Jakob Kadić iz Gundincima.

Dok su u Gundincima općinari radili za svoju rodbinu, u nekim drugim mjestima radili su za svoj džep. 'Izlažirali sve. To je 1.000 eura. Tko da 1.000 eura taj će dobiti zemlju. To je stav HDZ-a', kaže Milan Blašković, iz Rajsvaca. Milan nije dao 1.000 eura. Zemlju nije dobio. Slučaj je prijavio Državnom odvjetništvu.

I Gundinčani su prijavili svoje općinare. 'Ja se nadam da će državno odvjetništvo imat razumijevanje, pregledati papire, da će vidjeti, jer mi to ne izmišljamo', rekao je Mirko Vuksanović, iz Gundinaca. Nema sela u kojem su svi zadovoljni raspodjelom državne zemlje. Općinskim vlastima dana je moć, kojoj očito nisu dorasli.

'Ja sam rekao načelniku da ću svaki dan kod njega doći i kucati na prozor da mi da za šnitu kruha. Ja nemam od čega živjeti', kaže Zdravko Mrković, iz Gundinaca. Zdravko nije uspio kupiti zemlju koju u zakupu obrađuje već 15 godina.

Zemlje ima, tvrde Gundinčani, dovoljno za sve. Samo ju treba pravičnije podijeliti. U pripremi je novi zakon o raspodjeli državne zemlje. On bi trebao nešto promijeniti. Umjesto općinskih vlasti zemljom bi raspolagala državna agencija. No, novi zakon predlaže i zabranu prodaje državne zemlje. Po njemu, zemlja bi se mogla samo zakupiti i to najduže na 50 godina. A glavni kriterij trebao bi biti gospodarski program.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.

Povezane teme