Jedan od problema za koji Hrvatska nikako da nađe rješenje - sve smo deblji i sve bolesniji. Svaka druga osoba ima problema s viškom kilograma. Najdeblji žive u Sjevernoj i Srednjoj Hrvatskoj. A najmanje problema s debljinom imaju stanovnici Primorja i Istre, Dalmacije, grada Zagreba te Slavonije.
Među sve debljim Hrvatima - sve je više mladih ljudi. Ivana je dio te neslavne statistike, ali je problemu odlučila reći - zbogom.
'Kako smo suprug i ja krenuli zajedno u mršavljenje, jako brzo su se pokazali rezultati i ono praktički od 9. mjeseca do 4. mjeseca ove godine - 50 kila zajedno', kaže Ivana Bilić.
Smršavjela je 19 kilograma, a suprug 33.
'Mislim da sam čak imala i 100 u nekom trenu. Nisam osjećala neke tegobe, ali zapravo kad sam sad smršavila onda sam zapravo osjetila olakšanje', priča Ivana.
Za njezin je uspjeh zaslužna trenerica Lejla. Uz potporu psihoterapeuta radi s djevojkama koje imaju problema s debljinom.
'Većina ih taj višak kilograma opravdava lošim radom štitnjače. Neke čak i imaju loš rad štitnjače, međutim, to opet nije nešto što se može uzeti kao razlog debljanja', objašnjava Lejla Dizdarević, profesorica kineziologije.
Razloge treba tražiti u nezdravom načinu života - brzoj i masnoj hrani, nekretanju te stresu.
Najdeblje osobe, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo žive u Sjevernoj i Srednjoj Hrvatskoj. Najmanje problema s debljinom imaju stanovnici Primorja i Istre, Dalmacije, grada Zagreba te Slavonije.
'Vi da danas prošećete bilo kojom ulicom vidjet ćete većinu ljudi s viškom kilograma', kaže profesorica Dizdarević
Debljina je javno-zdravstveni problem te kao takva okidač za mnoge bolesti. A pretile osobe često se osjećaju odbačene i zaboravljenje.
'Uvijek razmišljaš o tome i uvijek nađeš opravdanje. Opravdanja su uvijek bila jača od nekog motiva da kreneš u promjenu', kaže Ivana.
O problemu debljine nedovoljno se govori. Zvono za uzbunu se oglasilo. Pokazuje to i porast pretile djece. Predebelo je svako peto dijete.