Posljednjih šest mjeseci u Hrvatskoj kruži 512 komada krivotvorenih novčanica. Najviše je onih od 50 eura i 500 kuna.
'Kad smo zbrojili sve, otkrili smo više krivotvorenih eura nego kuna', rekao je Željko Brkić iz MUP-a. Krivotvorene kune u većini slučajeva izrađene su toliko loše da ih svatko može prepoznati, dok su euri iznimno kvalitetni. Primjerice, za krivotvorenu novčanicu od 500 eura ocjenu vrlo dobar dala je i europska središnja banka.
'Ona je povučena iz financijske institucije, iz banke. Nije je prepoznao niti šalterski službenik', rekao je Brkić. HNB stoga upozorava da postoji nekoliko metoda prepoznavanja krivotvorina.
>> Oprez: Krivotvorene novčanice kolaju Hrvatskom!
Kad novčanicu okrenete prema jakom izvoru svjetla, morate vidjeti vodeni znak, zaštitnu nit. Na propusnom svjetlu vidi se i minijaturni trokuti s prednje i stražnje strane, i oni moraju tvoriti slovo H. Uz sve to, kod svake novčanice mora se osjetiti tekstura.
'Uočavamo da se krivotvorenih novčanica, kako kuna tako i eura, najčešće pojavljuju na području PU zagrebačke, splitsko dalmatinske i istarske. A mjesta gdje se otkrivaju su banke i maloprodaja', rekao je Zvonimir Ćorić iz Hrvatske narodne banke.
Novce stoga mijenjajte u ovlaštenim mjenjačnicama, ne na sumnjivim mjestima. I pazite što primate, jer krivotvorine su stalno prisutne. Kazne za krivotvoreni novac su do 10 godina zatvora.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.