Sustav odvojena prikupljanja ambalaže od pića uspostavilo je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2006., donijela je ministrica Marina Matulović-Dropulić.
Do danas je skupljeno 170.579 tona ambalažnog otpada, od toga je 41.997 tona PET-a, 125.461 tona stakla i 3122 tona Al/Fe. Ministarstvo zaštite okoliša navodi da je na temelju podataka o količinama proizvoda u ambalaži stavljenim na tržište vidljivo da se sve količine ambalažnog otpada prikupe putem organizirana sustava. Putem organiziranog sustava prikupljanja i oporabe ambalažnog otpada, bilo putem I. i II. stupnja oporabe (mljevenac i granulat), bilo završnom oporabom u gotov proizvod (predoblici koji služe za izradbu boca za pića i napitke), oporabe se sve prikupljene količine tog otpada.
Tim postignućima, ističe Ministarstvo zaštite okoliša, Hrvatska se svrstava na prvo mjesto u Europi po količini skupljena ambalažnog otpada u usporedbi s količinama proizvoda u ambalaži stavljenima na tržište.
U sustavu gospodarenja ambalažnim otpadom sudjeluju 292 prodavatelja s oko 3000 prodajnih mjesta, 60 ovlaštenih skupljača te sedam oporabitelja ambalažnog otpada, s kojima Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ima potrebne ugovore o načinu obavljanja poslova.
Osim sustava prikupljanja primarne ambalaže Fond je ustrojio i prikupljanje sekundarne i tercijarne ambalaže te je do sada prikupljeno 275.646 tona kartonske ambalaže, 3487 tona polimernih materijala te 1080 tona ambalažnog drva.
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva dodijelilo je koncesije za obavljanje djelatnosti skupljanja i obradbe otpadne primarne i sekundarne ambalaže. To uključuje i ambalažni otpad onečišćen opasnim tvarima, a njegovo prikupljanje počinje od veljače ove godine, ističu u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.