Detalje incidenta u Saboru provjeravaju policija i Državno odvjetništvo. Jesu li već zbog izrečenog ispitali i Branimira Bunjca? Šef stranke Ivan Vilibor Sinčić se ograđuje: "To morate njega pitati, svatko može svakoga prijaviti za bilo što"
Bunjac, ali i Ivan Pernar sve će morati i objasniti policiji. Kako Dnevnik Nove TV doznaje, još nisu ispitani. Ali jest saborska straža. Trebaju napisati i svoja izvješća. U Saboru šutnja. Dok traju izvidi Državnog odvjetništva, poručuju, ne žele ništa komentirati.
U Saboru podsjećaju na propis - zabranjeno je snimati postupanje straže. Oni su zaduženi za red i mir. A posla, čini se, imaju sve više.
Sindikat upozorava na težinu posla straže, apelira na zastupnike - poštujte Poslovnik. "Onda sigurno ne bismo bili svjedoci ovakvih događanja koji se događaju da saborska straža mora iznositi ljude i sabora i onda to postaje medijska vijest", rekao je Boris Pleša iz sindikata.
Prema poslovniku - šef Sabora od straže može zatražiti da zastupnike udalje sa sjednice i da mu ne dopuste ulazak dok je kažnjen.
Neki od pripadnika saborske straže žale se da su potplaćeni. Za plaću od 7000 kuna kažu i unosili bi saborske zastupnike, a ne samo iznosili.
Plaće su im ispod hrvatskog prosjeka - osnovica oko 5000 kuna. "Oni rade u turnusnom obliku rada i sukladno kolektivnom ugovoru za državne službenike imaju plaću koja je sasvim solidna", kaže Pleša.
Sabor je inače štićeni objekt prve kategorije. Straža je odgovorna za osiguranje, pa ako netko i unese oružje. Nadziru ulaske osoba, robe, vozila.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr