Mala utjeha stiže im u obliku izmjena zakona o ovrhama. Po novom prijedlogu, ako imate jedinu nekretninu, moći ćete od suda zatražiti da 6 mjeseci do godinu dana ostanete u stanu dok se ne snađete.
Jurica ne strahuje od ovrha, na svoje financije pazi. Trenutačno je podstanar, ali svakodnevno prati cijene nekretnina. 'Trenutno me nije strah od te neke ovrhe. Doduše, uvijek postoji taj strah da ćeš ostati bez posla, kako ćeš otplaćivati taj stan, uzet će ti taj stan, na kraju si potrošio puno više novaca u ulaganje tog stana, ratu tog kredita, nego što bi platio podstanarstvo', kazao je Jurica.
Najnovije izmjene ovršnog zakona tiču se u najvećem dijelu upravo nekretnina. 'Ovršenik koji ima jedinu nekretninu koja mu je nužna za stanovanje može zatražiti od suda da odredi ovrhu nad nekim drugim predmetom ovrhe', kazala je pomoćnica ministra pravosuđa Renata Duka.
>> 'U Zagrebu ljudi ostaju bez kuća, a ne znaju zašto'
Primjerice, dugujete 10.000 kuna, a traži se ovrha nad stanom ili kućom koja vam je jedina nekretnina. Ovršenik sad može tražiti ovrhu nad štednim ulogom, pokretninom ili bilo kojim drugim predmetom, što dosad nije bilo slučaj. 'Drugi model koji se nudi - ako ovršenik nema neku drugu imovinu nad kojom bi se odredila ovrha, tada može zatražiti od suda da ima pravo na stanovanje nakon što se nekretnina eventualno proda', kazala je Duka.
Po novom prijedlogu, nekretnina se ne može prodati ispod 60 posto procijenjene vrijednosti. Planira se uvesti i elektronička dražba na kojoj bi mogli sudjelovati svi građani. Vraćanje uloge javnih ovršitelja i dalje se ne planira.
No, građani nisu zadovoljni. Smatraju da bi hrvatski parlament po uzoru na španjolski trebao stati uz građane u vrijeme krize i zabraniti bankama da obiteljima oduzimaju kuću ili stan - što im je jedino mjesto stanovanja.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook