Prevlaka - najjužniji, a možda i najtužniji poluotok u Hrvatskoj - u potpunosti je neiskorišten. No, ministar unutarnjih poslova najavljuje gradnju pomorskog graničnog prijelaza.
'Iskoristili bi ovaj prostor i vratili na neki način život ovdje i uz to bi se prigodni sadržaji vezali i to je sve što u ovom trenutku mogu reći', izjavio je u petak ministar Vlaho Orepić.
Sada svi nautičari koji kroz Otrantska vrata stižu u Republiku Hrvatsku ne pristaju ni na Prevlaku, ni u Molunat - već tek 20-ak milja dalje u Cavtatu. To je prvi južni pomorski granični prijelaz Hrvatske.
'Ne smiju se ovdje zaustaviti nego idu u Cavtat gdje su policija i Carina, a i oni se više neće vratiti ovdje', pojašnjava Luka Korda, načelnik općine Konavle.
Upravo zato županija i općina Konavle išle su s ovakvim prijedlogom - cilj je oživiti krajnji jug Konavala.
'Postoji stara kamena obala, već je razvrstana kao lučko područje, postoji formalna infrastruktura, a na terenu postoji takva mogućnost', kaže Ivo Klaić, pročelnik za pomorstvo Dubrovačko-neretvanske županije.
Iako je Hrvatska tek u postupku rješavanja pitanja Prevlake s Crnom Gorom - dio s graničnim prijelazom nije smetnja.
'Ovo područje o kojem govorimo već je razvrstano kao lučko područje pod Županijskom lučkom upravom koja je na takav način već u ingerenciji', tumači Klaić.
Načelnik Općine Konavle u svemu vidi i dobru suradnju sa Crnom Gorom.
'Tu je i susjedna općina Herceg novi, nije to više pucamo jedni na druge, nego surađivat moramo, susjedi moramo bit, prijatelji ne moramo, ali u nekakvim interesima ljudi se i zbliže', kaže Luka Korda.
Kad će prve lopate na Prevlaku, ne zna se. Odluku donosi više ministarstava, zna se samo da su na jugu očekivanja velika.