Preustroj MVPEI-ja: Težište na gospodarskoj diplomaciji, upravi za susjedne zemlje

Slika nije dostupna
Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija (MVPEI) preustrojava se u svrhu racionalizacije i djelotvornosti pri čemu se naglasak stavlja na gospodarsku diplomaciju i upravu za susjedne zemlje, rekli su u srijedu prvi čovjek MVPEI-ja Gordan Jandroković i njegovi suradnici.

Uoči Dana hrvatske diplomacije 7. lipnja, u MVPEI-ju je održan prijem za diplomatski zbor, podjela diploma polaznicima diplomatskog studija, te održana konferencija za novinare s pregledom dosadašnjih i budućih vanjskopolitičkih aktivnosti.

"Novi ustroj MVPEI-ja slijedi, naravno, glavne vanjskopolitičke prioritete", rekao je Jandroković i podsjetio da su to ulazak RH u Europsku uniju i NATO, aktivna uloga RH kao nestalne članice Vijeća sigurnosti UN-a te odnos prema jugoistočnoj Europi.

MVPEI uvodi novu upravu, koju naziva Upravom za susjedne zemlje, rekao je Jandroković i objasnio važnost te inovacije. "Dodatna vrijednost koju RH unosi u NATO i EU jest poznavanje regije", rekao je.

Nakon što neka zemlja riješi važna politička pitanja, preostaje joj raditi na gospodarskoj diplomaciji koja je "prepoznata kao jedan od glavnih ciljeva", rekao je dalje Jandroković.

U svakoj od sedam političkih uprava bit će odjel za gospodarsku bilateralu i odjel za multilateralne poslove, rekla je državna tajnica za politička pitanja Bianca Matković.

Pritom će se gospodarstvom morati pozabaviti upravo veleposlanici, koji će morati biti u stalnom kontaktu s hrvatskim tvrtkama, kazala je.

Preustroj MVPEI-ja neće ništa stajati, procijenili su dužnosnici i najavili da se sve provodi u cilju racionalizacije, veće efikasnosti i brzine.

MVPEI k tomu planira brojku od svojih 1430 djelatnika smanjiti na 1248, pri čemu neće biti otpuštanja, jer mnogi su zaposleni na ugovore, rečeno je na konferenciji.

U vezi s tri prva vanjskopolitička prioriteta, Jandroković je istaknuo da će 9. srpnja RH u Bruxellesu potpisati protokol o pristupanju NATO-a, nakon čega će slijediti proces ratifikacije po zemljama članicama.

"Čuo sam dobre ocjene našeg rada", rekao je Jandroković o djelovanju RH kao nestalne članice VS-a te najavio da će u prosincu Hrvatska predsjedati Vijećem sigurnosti, a tema koju ima pravo staviti na dnevni red bit će naknadno objavljena.

Državna tajnica za politička pitanja Bianca Matković, ujedno i koordinatorica za ubrzanje pregovora s EU, podrobnije je izvijestila o procesu pregovora s EU izrazivši zadovoljstvo kvalitetom.

"Nema sumnje nikakve da će kvaliteta zakona koji se donose (...) biti izuzetno zadovoljavajuća", te ustvrdila: "radit će se na brzini, ali ne na uštrb kvalitete".

O mjerilima za pojedina poglavlja govorio je državni tajnik za europske integracije Željko Kuprešak koji također nije štedio na pohvalama hrvatskih pregovarača dobivenih u Bruxellesu.

Europska komisija će na jesen predstaviti vremenski okvir za tehničko završavanje pregovora do jeseni 2009. godine, rekao je Kuprešak.

Ponovio je da je Hrvatska napravila "enorman napor" i "enormni napredak" u ispunjavanju mjerila i drugih obveza, kako je bilo rečeno na sastanku Vijeća ministara za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Podsjetio je na posjet glavnog ravnatelja Opće uprave za proširenje EK-a Michaela Leigha koji je rekao da je Hrvatska učinila "dramatičan napredak u pregovorima s EU".

Povezane teme