Pregled tjedna Ivane Pezo Moskaljov

Evo najvažnijih događaja proteklog tjedna

Slika nije dostupna
Privremeni dogovor u Bruxsellesu oko slučaja Lex Perković. Nove Vladine reforme i najava poskupljenja. Kip Gospe, koji neobjašnjivo svijetli i oduševljenje vjernika u Međugorju.

SVIJETLEĆI GOSPIN KIP

Sa svih strana svijeta! Na tisuće vjernika i znatiželjnika bdjelo je u Međugorju, rodnoj kući vidjelice Vicke Ivanković. Malo je reći – u čudu.

'Gospin kip je svjetlio, jednostavno svijetlio, sve je oko njega bilo tamno, samo on je svjetlio. Naježio sam se', kaže Mateo Ivanković, koji se okupio s vjernicima.

VICKA O GOSPINIM PORUKAMA

Neobičnu svjetlost prve su vidjele talijanske hodočasnice. Vijest se brzo proširila mjestom. Ne i iznenadila Vicku koja kaže da svjedoči Gospinim ukazanjima. 'U zadnje vrijeme Gospa na poseban način ističe da molimo za mlade i obitelji da se nalazimo u jako, jako teškoj situaciji', kaže Vicka Ivanković Mijatović, jedna od međugorskih vidjelica.
Međugorske poruke, međutim, Vatikan već 32 godine ne priznaje.

REFORME POSKUPLJUJU NAJOSNOVNIJE NAMIRNICE

Čudo će, čini se, trebati i državnim financijama. Proračunu, prijeti novi minus, spašava se većim trošarinama i porezom. Najavljuje se poskupljenje masti, ulja, šećera, dječje hrane i vode. 'Udarna godina za reforme je 2014!', poručuje ministar financija, Slavko Linić. Njegova kolegica u Vladi, ministrica socijalne politike i mladih, Milanka Opačić kaže kako bi svi htjeli da ostane po starom, ali da po starom ostati ne može. Građani će posezati dublje u novčanike – zbog mjera, koje stižu na polovici mandata Milanovićeve Vlade. Ovakav je potez za domaćicu Kseniju – katastrofa. Uz njezinih 800 kuna što dobije, kaže, da plati režije, što ne može platiti, jako puno.

PRIVREMENI DOGOVOR IZ BRUXSELLESA

Hrvatska je popustila Bruxsellesu! A slučaj 'lex Perković', nakon europskih pritisaka, ipak poslala na popravni. Zakon, kojim nije poštivala primjenu europskog uhidbenog naloga – Vlada je obećala promijeniti do početka Nove godine. 'Pratit ćemo proces! Vidjet ćemo kada zakon bude donesen i tom trenutku ćemo procijeniti je li proveden u originalnom obliku. Tada ćemo odlučiti o daljnjim koracima', kaže potpredsjednica EK, Viviane Reding.

Jer od sankcija, još nisu odustali. 'Život je takav – nepredvidljiv! Jesmo li iz ovoga nešto naučili – ja sam naučio dosta, a nisam platio ništa', odgovara nakon svega predsjednik Vlade, Zoran Milanović.

Predsjednik Ivo Josipović smatra kako je besmisleno govoriti o kapitulacijama, pobjedama i porazima. Naprosto smo, tvrdi, našli kompromis.

U HDZ–U ODLUČNI

I otvorili novi front s HDZ–om. Ustavnim promjenama o nezastarijevanju za sva teška ubojstva, ne samo politički motivirana. Oporba sumnja da se Josipa Perkovića time štiti od izručenja i želi ga dovesti pred hrvatski sud.

'Mislim da će EK tražiti ono što je dogovoreno, što smo potpisali 2010., nema riječi o zastari. Ovo je pokušaj kupovanja vremena, nemušta igra ove neozbiljne Vlade, s čitavim narodom i ugledom države, koji je opasno poljuljan u EU', smatra predsjednik HDZ – a, Tomislav Karamarko.
Uvjereni da se nikom nisu zamjerili, vladajući poručuju da su zauzvrat dobili europsku potporu za ćirilicu u Vukovaru. 'HDZ neka makne prste od Vukovara!', odlučan je premijer.

TRZAVICE I U SABORNICI

Obračun političkih rivala, protekli je tjedan, kulminirao i u saborskim klupama. Uz prigovor da SDP–ovcima dopušta upadice, HDZ – ov Gordan Jandroković predsjedniku Sabora dobacio je kako je pročitao izvrstan komentar o njemu, a u kojem ga se kvalificira kao 'batlera premijera Milanovića'. Na to ga je SDP–ova Ingrid Antičević–Marinović upitala, a što je on bio premijeru. Leko je Jandrokoviću na sve uzvratio kako bi ga bilo sram izgovoriti kvalifikaciju koju je on o njemu pročitao.

USKORO LICE S TJERALICE

Posljednja prepreka, kojom je Hrvatska pokušala doći do šefa MOL – ove Uprave, Zsolta Hernadija – uklonjena je.

'Evidentno je da opstruira vođenje ovog postupka i ne želi se pojaviti pred našim kaznenim tijelima, i iz tog razloga je određen zatvor zbog opasnosti od bijega', pojašnjava odluku zagrebačkog Županijskog suda, Krešimir Devčić. Prijete mu međunarodna tjeralica, ali i europski uhidbeni nalog. I to zato jer je ignorirao pozive iz USKOK–a, koji ga sumnjiči da je podmitio Ivu Sanadera, ne bi li MOL preuzeo INU. Ostaje za vidjeti kako će se sada ponašati Mađari.

PREMIJEROVO IZVJEŠĆE

Premijer je, prvi put, zastupnicima podnio izvješće o radu Vlade. Gospodarska i socijalna inventura, obilovala je pričom o dugovima, za koje je prozvao bivšu vlast. Prethodnici nezadovoljni traženjem alibija. Da je zreo za odlazak poručuje mu HDZ–ov Tomislav Karamarko.

Bivši HDZ–ov ministar, Darko Milinović, dobacio je kako u zdravstvu, čak i SDP–ovci viču, vrati se Dado.

SKOČILA CIJENA SERVISA

U tjednu na izmaku javnost je doznala i za milijunske troškove popravka Vladina zrakoplova, koji sve teže leti.

KARAMARKO I KOSOR OSTAJU BEZ OSIGURANJA

U isto vrijeme, proračun su 'olakšali' Tomislav Karamarko i Jadranka Kosor. Više neće biti štićene osobe. Nadležni to pravdaju sigurnosnom procjenom, a ne uštedama. Da su posao radili profesionalno, a ona s njima provela više vremena nego s obitelji, kaže bivša premijerka Kosor.

HRVATI SVJEDOCI TALAČKE KRIZE

Slike masakra i talačke krize u jednom od kenijskih trgovačkih centara – obišle su svijet. Brutalnom terorističkom napadu, svjedoci su bili i Hrvati.

'Sad upravo čujem neke pucnjeve. S lakoćom smo to mogli biti ja ili moji prijatelji', rekao nam je Tomislav Stolnik, telefonom iz Nairobija.

Nitko od Hrvata nije bio u izravnoj opasnosti.

TRIJUMF ANGELE MERKEL I POTRAGA ZA SAVEZNICIMA

Kancelarka Angela Merkel, trijumfirala je na njemačkim izborima. Unatoč povijesnom uspjehu, 'za dlaku' joj je izmakla većina, pa su kršćanski demokrati na postizbornim mukama. U potrazi za novim saveznicima.

PREMINUO VLATKO MARKOVIĆ

Vlatko Marković izgubio je bitku s opakom bolešću, a njegovi nasljednici u nogometnom savezu, prijatelja od kojeg su, kaže Davor Šuker, naučili kako da budu pravi sportaši i da se bore na terenu. Najdugovječniji predsjednik HNS–a, trener i svestran igrač, obilježio je nogomet, kao rijetki prije njega.

RAZRIJEŠILI MISTERIJ CRVENOG JEZERA

Hrvatski i japanski znanstvenici su – uspjeli. Dosegnuli su dno Crvenog jezera. Imotski krški biser dubok je čak 252 metra, a o njemu je legendi – napretek. Jedna od njih kaže ubaci li 'mlada' kamen u Crveno jezero, može se udavati. Priča to čuvar prirode Ivica Jurić – Kaćunić. No, do sada to nikome nije pošlo za rukom.

DUPINI PIROTEHNIČARI

A prava je avantura i pred ovim dupinima, koji su stigli u dubrovački akvatorij! Oni su specijalni agenti američke mornarice i majstori u pronalasku mina na morskom dnu. Osim što dupini pirotehničari imaju nevjerojatne sposobnosti, plivaju brzo i skaču visoko, u Hrvatskoj će, zasigurno, steći i prijatelje. 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook