Zamjenik pučkog pravobranitelja Dejan Palić rekao je da su nakon posjeta Kninu i Vukovaru te nakon višegodišnjeg praćenja te problematike temeljni problemi područja od posebne državne skrbi zajednički 'zamrznuta gospodarska aktivnost, tj. teško gospodarsko stanje, lošija obrazovna razina te nepovoljna dobna struktura stanovništva'.
>> Pučki pravobranitelj: Iako je više pritužaba, stanje se poboljšava
Ta tri ključna problema u područjima od posebne državne skrbi čine položaj svih stanovnika teškim, izjavio je zamjenik pučkog pravobranitelja Palić nakon sastanka s predstavnicima Uprave za područja od posebne državne skrbi - Regionalnog ureda Vukovar, Županijske koordinacije za ljudska prava, Povjerenstva za ravnopravnost spolova, Odbora za skrb o osobama treće životne dobi te Koordinacije nacionalnih manjina Vukovarsko-srijemske županije.
Palić je naglasio da se i iz pritužaba koje stižu u Ured pučkog pravobranitelja te iz dosadašnjih razgovora može zaključiti da su 'potencijalno najviše izloženi diskriminaciji pripadnici nacionalnih manjina i socijalno ugroženih slojeva kojima nije dostupno sve ono što je dostupno onima s financijskom moći'.
Predsjednik Koordinacije nacionalnih manjina Vukovarsko-srijemske županije Josip Kell izvijestio je zamjenika pučkog pravobranitelja Dejana Palića o tome da 20 posto vukovarsko-srijemskog stanovništva čine pripadnici nacionalnih manjina.
Kell zadovoljan primjenom Ustavnog zakona
U ime svih nacionalnih manjina izrazio je zadovoljstvo primjenom Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, a kao probleme istaknuo je nedostatak prostora za djelovanje te probleme vezane uz zapošljavanje pripadnika nacionalnih manjina u jedinicama lokalne samouprave i njihovim institucijama, što je obveza koja proistječe iz članka 22. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
Kell je izrazio nezadovoljstvo zato što gradovi i općine ne financiraju Vijeća nacionalnih manjina. (Hina)