''Rušenje barijera''

Predstavljena virtualna knjižnica: I vaš roman može biti objavljen uz bok velikih pisaca

1/4 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
''Library of Croatia'', odnosno virtualna knjižnica, predstavljena je u ponedjeljak kao veliki projekt bez kojeg uskoro neće moći ni jedno društveno područje u našoj zemlji. O čemu se točno radi?

Kako su rekli idejni tvorci virtualne knjižnice, radi se o ''rušenju svih barijera koji stoje na putu između čitatelja i knjige''. Ali ne samo knjige nego i ostalih publikacija, poput novina, časopisa, udžbenika... Ne radi se tu samo o izdanjima koja imaju svog izdavača, nego i o onima koje pišu građani, a zbog okolnosti se nisu uspjeli probili do izdavača. Naime, građani će sami moći predati svoje radove i nakon što prođu urednički filter bit će objavljeni te čekati svoje vlastite čitatelje.

Predstavljanje virtualne knjižnice, Library of Croatia

''Želja nam je putem tehnologije koja je danas jako sofisticirana izgraditi knjižnicu veličine države, umrežiti je GPS koordinatima, tako da svaki čovjek unutar granica Republike Hrvatske, bez obzira na to je li on stanovnik ili turist, dok god je fizički u RH može tu aplikaciju ili web stranicu koristiti neograničeno u bilo kojem kutku, bez obzira na njegov status, lokaciju, životnu dob'', pojašnjava voditeljica ovog projekta Mirela Rončević.

Predstavljanje virtualne knjižnice, Library of Croatia

Aplikacija, odnosno web stranica bit će besplatna za sve korisnike, jer plan je da se virtualna knjižnica financira putem partnera koji će imati svoj diskretni oglašivački prostor. ''Građanima koji pristupaju virtualnoj knjižnici ne treba iskaznica, ni išta osim želje da čitaju'', dodaje Rončević.

Kako bi ostvarili održivi projekt koji bi za građane bio besplatan, ali da autori ipak od njega imaju i financijsku korist primijenit će se koncept ''edutisinga''.

''To je novi koncept u digitalnom marketingu koji spaja edukaciju i oglašavanje. To je način oglašavanja koji nije prenapadan, a s druge strane educira korisnika klijenta, svima kojima se obraća'', objasnila je Marinela Dropulić Ružić, članica projektnog tima.

''Ovo je renesansa pisane riječi, prosvjetljenje, ljubav svih nas u projektu, prema knjizi, prema pisanoj riječi. Ali na način da koristi svima, pa tako i autorima i izdavačima. Ne postoji aspekt ovog projekta o kojem mi nismo razmišljali. Želja nam je bila stvoriti krug u kojem svi benificiramo. To se može zahvaljujući tehnologiji i našim istraživanjima koja pokazuju da bi ljudi čitali više kad bi im stvorili bolje uvjete'', kazala je Rončević dodajući da će ovo moći koristiti i turisti te tako Hrvatsku prepoznati kao zemlju kulture. Tako u ovoj knjižnici koja će biti aktivna za 50-ak dana, neće biti izdanja samo na hrvatskom jeziku, nego i ostalim svjetskim jezicima.

Time Hrvatska postaje prva virtualna zemlja knjižnica na svijetu, a tisuće najraznovrsnijih izdanja ćete moći pratiti na ovoj poveznici.