Jedan je od ciljeva te kartice na koji je ukazao profesor Mario Kovač govoreći o njezinim tehničkim, operativnim i razvojnim aspektima.
Ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac istaknuo je pak da je ta kartica dio strateškoga projekta informatizacije Hrvatske te da će pridonijeti uključivanju hrvatskoga obrazovnog sustava u europski i svjetski.
Mobilnost studenata jedan je od glavnih ciljeva Bolonjskoga procesa u primjeni kojega je Hrvatska među prvih šest zemalja u Europi, rekao je Primorac, ustvrdivši da je Hrvatska izabrala jasan i težak put u primjeni Bolonjskoga procesa.
Najboljim studentima prve godine FER-a, čiji je prosjek ocjena 5,0, Primorac je uručio "pametne" elektroničke kartice koje će u potpunosti zamijeniti sve funkcije dosadašnjega "papirnatog" indeksa.
Studenti će ju koristiti i za identificiranje na predavanjima, pri ulasku u laboratorije, knjižnice ili druge akademske prostore, u studentske domove i sobe te, među ostalim, i za autorizirani pristup internetu i bazama podataka.
Po riječima profesora Kovača, riječ je o zahtjevnu i vrlo složenu projektu koji je, ocijenio je, doista na rubu inovacija u svijetu i na kojemu su najmodernije tehnologije primijenjene na zanimljiv i originalan način.
Objasnio je da je sada dovršena pilot faza projekta tako da će
karticu za početak moći koristiti oko tisuću studenata FER-a, studenti i poslijediplomci zagrebačkoga Ekonomskog fakulteta te studenti smješteni u Studentskome domu Ante Starčevića koji će pomoću kartice moći ulaziti u sva tri paviljona toga doma, u računalnu učionicu, a moći će ju koristiti i kao zamjenu za žetone u praonici rublja.
Kako je najavio Kovač, sada je na redu proširivanje projekta na druge akademske institucija, a krajnji je cilj da karticu koriste svi hrvatski studenti kojih je oko 150 tisuća.
Istaknuo je da je takva stvarna mobilnost studenta bila i glavni razlog da pokretanja toga projekta za što je zahvalio i mjerodavnom ministarstvu te Sveučilišnom računskom centru (Srce) i CARNet-u.