Božja riječ snažna kao grom, koji je tresao brdo Sion, a istovremeno diskretna i lagana poput vjetra, koji je prorok Ilija slušao na brdu Horeb, osim što je temelj života i poslanja Crkve, danas je više nego ikad svjetiljka koja osvjetljava hod svakog čovjeka, hrana vjere, stoga ju treba slušati, čitati, utjeloviti sve do otkrivanja, osim čitanja, njezina duhovnoga smisla.
To je sažetak poruke sadržane u knjizi koja govori, ponovno predlažući središnje teme Biskupske sinode iz 2008. godine, održane na temu o Božjoj riječi, o homiliji i razmišljanju Svetoga pisma, kao neophodnim sredstvima za priopćivanje crkvenoga nauka, piše Katolička tiskovna agencija.
Osvrnuvši se na predstavljenu knjigu u razgovoru za Radio Vatikan nadbiskup Eterović je podsjetio kako su sinodski oci istaknuli da je liturgija povlašteno mjesto za riječ Božju, a homilija je sastavni dio službe riječi. Sveta misa je dakle važna kao mjesto gdje je naviještena, razmišljanja i moljena riječ Božja, a u homiliji se nastavlja Božje riječ i njezina primjena u svakodnevnome životu. Lectio divina – božansko čitanje – povezana je također s liturgijskim slavljem. Sinoda je jako naglašavala važnost osobne i zajedničke pripreme, po mogućnosti razmišljajući nad liturgijskim čitanjima prije odlaska u Crkvu, slijedeći metodu 'božanskoga čitanja', ali i poslije kako bi cijeli život kršćanina bio vezan uz riječ Božju – kazao je nadbiskup Eterović.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook