U Hrvatskoj nedostaje 237 tisuća stambenih jedinica pa je ministar Branko Bačić naciljao stanove koji zjape prazni. APN će tim vlasnicima platiti da prime podstanare na dvije do deset godina. Pola iznosa platit će im odmah. Ovako je to izračunao ministar.
"Za šest godina je primjerice 42.000 eura u Zagrebu za stan od 65 kvadrata, to će se isplatiti unaprijed u dvije rate, a najmoprimac će kada uđe platiti agenciji priuštivu najamninu", rekao je Bačić.
To bi bilo u prosjeku 60 posto medijalne najamnine, ovisno o gradu i kvartu u kojem bi obitelj živjela. Priuštivo stanovanje mogu dobiti oni koji stan sada plaćaju više od 30 posto iznosa svoje plaće.
Za četveročlanu obitelj s primanjima od 2118 eura računica bi izgledala ovako:
"Režijski troškovi su im oprilike 213 eura i kad se odbije od 2118 ostaje raspoloživo. Od tog rasploživog, 30 posto smije biti priuštiva najamnina, ona je 571 euro", rekao je Željko Uhlir, državni tajnik ministarstva graditeljstva.
Cijene najma u Zagrebu su između 500 i 800 eura, no dalje od zagreba su niže.
"Ne znam tko bi bio protiv toga, ako se tako može pomoći mladima koji dosta teško žive", rekla je Ines, a Nikolina iz Koprivnice kaže da su prošli stan plaćali 200 eura, a da sada plaćaju 400, što joj nije prihvatljivo jer joj je suprug sada ostao bez posla.
Tržište nekretnina uvijek je živo, ali onog što se najviše traži - na tržištu nema. "Mi u svojoj ponudi nemamo stan ispod 500 eura, a to nije mali iznos", rekao je vlasnik agencije za nekretnine Boro Vujović.
Jaz ponude i potražnje za stanovima u Hrvatskoj je najgori u Dalmaciji i Zagrebu gdje nedostaje više od 30 tisuća stanova po regiji. Cijena najma ipak bi mogla pasti.
"Veća ponuda znači i promjene. Pitanje je koliko će toga stvarno biti, koliko će vlasnika tu mjeru prihvatiti", rekao je Vujović.
Za priuštivo stanovanje cilj je 9 tisuća u idućih pet godina. Plan je staviti u funkciju i 1200 državnih stanova.
"Da nam je 600 tisuća praznih stanova, Republika Hrvatska i lokalne uprave teško mogu izgraditi i 5 posto ukupnog broja praznih stambenih jedinica", nadodao je Bačić.
Ovo bi bio plus za one koji imaju stan viška.
"Rijetko kada ćete kod nekog od podstara dobiti toliku količinu novaca odmah i tu bi trebalo biti interesa za one kojima treba novac i koji ne žele dizati kredit, a to će dobiti od države", rekla je Mirjana Čagalj iz Hrvatske gospodarske komore.
Preko POS-a gradit će se 8 tisuća stambenih jedinica, mijenjat će se i pravila za građevinare, lakše će do dozvola.
Kako god bilo, nacionalni plan težak milijardu i 200 milijuna eura uskoro će na javno savjetovanje, a onda iz vlade očekuju pravo demografsko - stambeno proljeće.